Skóra, podobnie jak reszta organizmu, podlega procesowi starzenia. Warto jednak zapewnić jej właściwą pielęgnację, aby zredukować objawy upływu czasu i cieszyć się zdrowym wyglądem skóry. Podpowiadamy, jak spowolnić proces starzenia się skóry.
Na skórze, jak w lustrze, może odbijać się kondycja całego organizmu. Właściwa pielęgnacja pozwala redukować oznaki zmęczenia, ale też zmarszczki mimiczne czy blizny. Warto zadbać, by zdrowy wygląd skóry był naszą wizytówką.
Wśród przyczyn starzenia się skóry ważną rolę odgrywają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Niektóre procesy związane z upływem lat są nieuniknione, ale niekiedy możemy je spowolnić. Rozwojowi innych możemy zapobiec.
Wyróżnia się:
Układ hormonalny w dużej mierze decyduje o wyglądzie skóry, dlatego jej budowa różni się w zależności od płci i wieku. U kobiet występują wysokie poziomy estrogenów, co poprawia stan naskórka i pobudza rozwój tkanki podskórnej. Natomiast dzięki androgenom skóra mężczyzn jest grubsza, bardziej wytrzymała i dobrze uwodniona.
Z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie i andropauzie, obniża się poziom hormonów płciowych. Gruczoły zaczynają wydzielać mniej łoju, co osłabia właściwości skóry jako bariery ochronnej. Zwiększa się za to ilość i aktywność metaloproteinaz macierzy skóry, które odpowiadają za niszczenie kolagenu, a przez to tworzenie zmarszczek.
Produkcja metaloproteinaz zwiększa się także pod wpływem promieni UV. Niszczą one włókna kolagenowe, które u młodych osób tworzą trójwymiarowe struktury i zapewniają skórze sprężystość i jędrność. Niedobory są szybko uzupełniane, bo fibroblasty intensywnie się dzielą i aktywnie produkują kolagen, zwłaszcza typu I (najbardziej wytrzymały) i III (odpowiedzialny za procesy regeneracyjne). Z wiekiem i pod wpływem promieniowania UV metaloproteinazy rozcinają włókna białkowe, przez co te tracą zorganizowaną budowę. Zmniejsza się także liczba fibroblastów, dlatego straty kolagenu są wolniej uzupełniane. Oba te zjawiska powodują niszczenie szkieletu macierzy i gromadzenie niekompletnych białek, które nie mogą pełnić swojej funkcji.
Pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się już po 25 roku życia. Odpowiadają za nie ubytki kolagenu, które z wiekiem zaczynają się pogłębiać. Do najczęstszych objawów tego procesu należą:
Warto wiedzieć: Sucha skóra głowy, twarzy, ciała. Jak ją nawilżyć?
Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, by cieszyć się cerą o młodym i promiennym wyglądzie. Dermatolodzy podkreślają, że profilaktykę przeciwstarzeniową należy wprowadzić jeszcze przed pojawieniem się oznak starzenia się skóry. Jak zatem je opóźnić?
Starzenie się skóry jest naturalną konsekwencją upływu czasu. Zmarszczki odbijają emocje, których doświadczamy, dlatego warto pogodzić się z ich obecnością na pewnym etapie życia.