null

Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja cery mieszanej? Co robić, a czego unikać?

Wiele osób uważa, że cera mieszana to cera normalna. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem sebum w strefie T i jednocześnie zbyt suchą skórą na pozostałych partiach twarzy. Cera normalna nie jest tak problematyczna.

Jak dbać o cerę mieszaną? Jej pielęgnacja jest dość skomplikowana. Obszary tłuste bowiem należy dobrze oczyszczać, a suche nawilżać. Poza tym na obszarach tłustych powstają zaskórniki i krostki, a strefy suche są podatne na podrażnienia. Odpowiednia higiena tego typu cery wymaga wiedzy, gdzie znajdują się poszczególne strefy.

Cera mieszana – charakterystyka

Najważniejszą zasadą przy dbaniu o tego typu skórę jest dobre poznanie jej potrzeb. Właściwa pielęgnacja cery mieszanej wymaga rozgraniczenia stref zbyt tłustych i suchych. Zazwyczaj jednak są to te obszary, gdzie gruczołów łojowych jest więcej i mniej. Miejsce, gdzie skóra jest nadmiernie tłusta, to strefa T, która obejmuje okolice brody, nosa oraz czoła. Obszary te bardziej się świecą, są w dotyku lepkie i tłuste. Pojawiają się na nich również zaskórniki i inne niedoskonałości. Strefa sucha na twarzy to głównie policzki, czasem też część czoła. Po umyciu twarzy w tamtych rejonach odczuwane jest nieprzyjemne napięcie, a skóra może być szorstka. Ciekawostką jest fakt, że ten problem dotyczy wielu kobiet po 20 roku życia, które w latach dojrzewania zmagały się z cerą bardzo tłustą i trądzikową. Odpowiednia pielęgnacja może znormalizować wydzielanie sebum na całej twarzy.


Zobacz także: Jak rozpoznać typ cery?

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

W pielęgnacji cery tego typu można obrać dwie strategie. Pierwsza z nich zakłada używanie dwóch rodzajów kosmetyków – do cery suchej na obszary suche i do cery tłustej na partie z nadmiarem sebum. Drugi sposób pielęgnacji to wykorzystanie kosmetyków przeznaczonych do cery mieszanej. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie, tymczasem może się okazać nieskuteczne lub zbyt słabe, np. Czasem niedostatecznie oczyszcza strefę tłustą lub za mało nawilża strefę suchą. Wtedy wskazana jest pielęgnacja dwutorowa, a więc do cery tłustej i suchej jednocześnie. Warto wiedzieć, że istnieje grupa składników kosmetyków, która dobrze radzi sobie z tego typu problemami.

Skład preparatów powinien być pozbawiony substancji drażniących i alergizujących, które mogą wywołać odczyn zapalny. Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest jej intensywne nawilżenie, najlepiej za pomocą lekkiego kremu na dzień o wysokim SPF, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli konieczne jest zmniejszenie i złagodzenie już powstałych podrażnień, a także regeneracja, uzupełnienie warstwy lipidowej naskórka czy jej zmiękczenie, dobroczynne i skuteczne działanie wykazują m.in. masło shea, olej z orzechów makadamia i pantenol, które stanowią podstawowe składniki dobrych serii kosmetyków. Wodę w skórze suchej silnie wiąże również gliceryna, a olej z awokado dostarcza nie tylko witaminy E, ale także niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wybierając kosmetyki do cery mieszanej, warto postawić na synergię ich działania i zdecydować się na jedną serię, aby pielęgnacja była kompleksowa. Inne są potrzeby naszej skóry po przebudzeniu, kiedy należy ją przygotować na wielogodzinne działanie czynników zewnętrznych, a inne wieczorem, gdy warto postawić na odżywienie i regenerację. Kosmetyki z jednej serii będą uzupełniały się nawzajem, a efekty ich działania są szybciej zauważalne.

Cera mieszana – błędy w pielęgnacji

Wiele posiadaczek cery mieszanej popełnia błędy pielęgnacyjne, które wyłącznie nasilają problem. Najczęstszymi z nich są:

  • skupianie się wyłącznie na skórze tłustej lub suchej – używanie kosmetyków tylko do jednego z tych rodzajów cery;

  • używanie kremów matujących na całą twarz – dobry krem do cery mieszanej powinien matować oraz nawilżać. Częstym błędem jest używanie kremu matującego również na suchą skórę, co tylko pogarsza jej stan;
  • stosowanie kosmetyków z alkoholem etylowym – żele, toniki i płyny do demakijażu zawierające alkohol ładnie wysuszają obszary zbyt tłuste, jednak silnie podrażniają miejsca suche. Ich długotrwałe stosowanie sprawia, że wydzielanie sebum staje się jeszcze silniejsze;
  • zaniedbywanie rannej i nocnej pielęgnacji – dobrze poprowadzona pielęgnacja musi być regularna, inaczej jej efekty nie będą zadowalające. Rano i wieczorem używamy kolejno – preparatu do oczyszczania twarzy, toniku i kremu.

Bibliografia:


J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.

H. Błaszczyk, A. Zalewska-Janowska, Choroby skóry, Warszawa 2009.