Sucha skóra na nogach nie jest chorobą. To bardzo uporczywe zjawisko, będące efektem zaburzeń w zatrzymywaniu cząsteczek wody na powierzchni naskórka. Świadczy ono o posiadaniu cery suchej, atopowej lub odwodnionej. Suchej skóry na nogach nie trzeba leczyć farmakologicznie. Towarzyszące jej objawy można złagodzić odpowiednią pielęgnacją.
Zaburzenia związane z utrzymaniem stałego nawodnienia wymagają regularnej dbałości o skórę. Aby było to możliwe, niezbędny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Preparaty drogeryjne nierzadko pogarszają kondycję skóry, dlatego właściwym wyborem będą specjalistyczne kosmetyki apteczne. Sucha skóra na nogach będzie wtedy jedynie przykrym wspomnieniem. Jakie preparaty powinno się stosować i co zawierają w składzie?
Sucha skóra na nogach jest zjawiskiem powszechnym. Z pewnością nie można jej zaliczyć do żadnej jednostki chorobowej. To po prostu zaburzenie, które wywołuje nieprawidłowe lub brak nawodnienia skóry. Jest ono efektem nieprawidłowości w wiązaniu i utrzymywaniu się cząsteczek wody na powierzchni naskórka. Osoby, które mają suchą skórę na nogach, są zwykle posiadaczami cery atopowej, wrażliwej lub bardzo przesuszonej. Mogą być także odwodnione.
Zaburzenia w gospodarce lipidowej nie są jedyną przyczyną utraty wody. Do czynników temu sprzyjających zalicza się także:
Sucha skóra na nogach i rękach może świadczyć też o atopii. Jest to przewlekła choroba dermatologiczna, która często wymaga leczenia farmakologicznego. Jednak jej najważniejszy aspekt stanowi kompleksowa i odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry.
Zobacz także: Jak leczyć zmiany skórne na nogach?
Sucha skóra na łydkach lub ogólnie – na nogach, to w zasadzie defekt kosmetyczny. Nie jest ona szczególnie nieestetyczna, ale bywa uporczywym zjawiskiem. Odwodniona, przypomina papier, który pęka. Poza tym miejscami się łuszczy i wygląda, jakby była pokryta łupieżem. Bardzo sucha skóra na nogach jest podrażniona i swędząca, dlatego warto jak najszybciej wyeliminować ten problem. Większy kłopot mają posiadacze skóry atopowej, ponieważ objawy przesuszenia utrzymują się przez dłuższy czas i mogą powodować znaczny dyskomfort.
Domowe sposoby nie działają na suchą skórę na nogach. Jedyna możliwość na złagodzenie problemu to kompleksowa i odpowiednia pielęgnacja. Nie może być ona sporadyczna. Dbałość powinna być sukcesywna i regularna. Ważny aspekt stanowi dobór kosmetyków oraz kolejność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszy etapem powinien być peeling, który złuszczy martwy naskórek. Do tego celu można użyć żelu z drogerii lub delikatnego preparatu dermokosmetycznego. Ten drugi nie posiada substancji drażniących, które mogłyby pogorszyć kondycję naskórka, ponieważ kosmetyki apteczne są pozbawione związków o negatywnym działaniu. W ich składzie znajdują się tylko te substancje, które są łagodne. Ponadto, większość związków wykazuje efekt terapeutyczny. Dzięki temu utrzymują one PH skóry na właściwym poziomie.
Drugi etap pielęgnacji to nałożenie kojącego kremu lub balsamu. Tutaj także osoba cierpiąca ma wybór, jeśli chodzi o dobór kosmetyku. Jednak przy suchej skórze na nogach zdecydowanie poleca się dermokosmetyki. Mimo że ich sprzedaż jest ograniczona do aptek lub wyspecjalizowanych drogerii, to i tak warto poszukać produktu, który spełni nasze oczekiwania. W składzie takiego preparatu znajdziemy glicerynę, związki silnie nawilżające oraz natłuszczające. Odbudowują one uszkodzony profil lipidowy, dlatego skóra pozostaje nawilżona przez dłuższy czas.
Zobacz także: Sucha skóra twarzy, głowy i ciała - jak pielęgnować?
Sucha i cienka skóra na nogach wymaga zaopiekowania. Nie wystarczy stosowanie dobrych i sprawdzonych kosmetyków. Aby była ona w dobrej kondycji, powinniśmy unikać kilku istotnych czynników, zwłaszcza tych, które szczególnie sprzyjają suchości. Odradza się zatem długie i bardzo gorące kąpiele, narażanie skóry na wiatr, mróz i nadmierne promieniowanie, a także zachowanie zasad higieny oraz pielęgnacji. Nie powinno się także depilować skóry bez użycia przystosowanych do tego żeli lub pianek oraz smarować nóg balsamami, które mogłyby podrażnić skórę. Warto też pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Brak warzyw, owoców i stałej podaży wody ma bardzo duży wpływ na jej ogólny wygląd. Modyfikacja diety to pierwszy stopień do poprawy samopoczucia, nie tylko kondycji skóry. Warto pamiętać, że długotrwała suchość niesie za sobą ryzyko rozwoju infekcji.