Dla większości osób pielęgnacja widocznych części ciała jest priorytetem. Tym samym zapominają o tych partiach, które są zasłonięte, ale również wymagają zaopiekowania. Przykładem niedostatecznej pielęgnacji są stopy, które jesienią, zimą i wiosną ukrywamy w obuwiu. Fakt, że są w złej kondycji, odkrywamy dopiero latem, gdy zostają wystawione na widok. Zrogowaciałej skórze na stopach, odciskom i nagniotkom można zapobiec. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Kondycja stóp tak naprawdę zależy od nas samych. Nieprawidłowościom sprzyjają niewygodne i źle dopasowane buty, brak higieny lub uszkodzenia mechaniczne. Wykonanie pedicure nie jest rozwiązaniem problemu. Aby na dobre pozbyć się problemu, warto na stopy aplikować odpowiednio dobrane kosmetyki. W trudnych przypadkach sprawdzą się produkty apteczne, które skutecznie regenerują i nawilżają skórę. Dzięki nim pozbycie się zrogowaceń na stopach nie będzie niczym trudnym.
Warstwą zrogowaciałego naskórka pokryte jest całe ciało człowieka. Skóra złuszcza się, a następnie odbudowuje swoim naturalnym tempem. Na stopach, na których utrzymujemy ciężar ciała, zwykle jest grubsza. To dlatego, że muszą być one bardziej odporne na wszelkie urazy. Złuszczanie mechaniczne nie pomaga stopom. Choć zrogowaciała skóra zostaje usunięta, to natychmiast się odnawia. Bardzo często dzieje się to ze zdwojoną siłą, co w efekcie sprawia, że mamy grube warstwy zrogowaciałej skóry na stopach i niewielkie możliwości szybkiego pozbycia się jej z pięt lub podeszw. Zaniedbania nie stanowią co prawda zagrożenia dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i potrafią dokuczyć. Gruba warstwa skóry może uniemożliwiać chodzenie i skończyć się dolegliwościami bólowymi.
Warto wiedzieć: Rogowacenie skóry – na czym polega?
Dużym problemem jest fakt, że skóra na stopach bardzo szybko ulega przesuszeniu i dość szybkiemu twardnieniu. Przyczyną tego stanu jest wzmożona ilość gruczołów potowych, ale kompletny brak łojowych. Spocone i nagrzane stopy to główna przyczyna powstawania zrogowaceń naskórka.
Aby usunąć zrogowaciałą skórę na stopach, powinniśmy regularnie o nie dbać. Nie wystarczy raz na jakiś czas wykonać pedicure, choć jest on podstawą do zachowania zdrowego wyglądu naszych nóg. Stopy na pewno należy dobrze wymoczyć. Narośnięta skóra musi się zmiękczyć, aby można ją było bez przeszkód usunąć. Nie zaleca się stosowania pumeksów. Uszkodzenia powstałe w wyniku ich użytkowania będą tworzyć tzw. błędne koło. Skóra, która została usunięta za pomocą pumeksu, będzie się bardzo szybko odnawiać i jeszcze szybciej twardnieć. Dobrym rozwiązaniem są delikatne tarki lub frezarki, które nie wywołują podrażnień.
Z problemem zrogowaciałej skóry na stopach warto zgłosić się do podologa. Ma on odpowiednie narzędzia i zna szereg sposobów na pozbycie się zalegającego naskórka. Z pewnością są one mniej inwazyjne, aniżeli samodzielne wycinanie.
Osoby, które zmagają się z nadmiernym rogowaceniem skóry na stopach, powinny sięgnąć po odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Kosmetyki drogeryjne nie zawsze dają pożądany efekt, dlatego warto sięgnąć po produkty, które uważane są za lecznicze. Mowa o dermokosmetykach – preparatach aptecznych, których skład został opracowany z pomocą specjalistów. Brak jest w ich formule związków drażniących. Intensywnie natłuszczają i zapobiegają wysuszeniu skóry. Poza tym uzupełniają brakujące w niej lipidy.
Skład kremów aptecznych polecanych do zrogowaciałych stóp opiera się na witaminie E, która regeneruje skórę i łagodzi podrażnienia. Są tam także oleje roślinne, które odpowiadają za odbudowę płaszcza lipidowego naskórka i jego ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Duże znaczenie ma kwas cytrynowy, który zmiękcza twardą skórę i ułatwia jej usunięcie. W składzie kremu jest także gliceryna, która mocno nawilża, ale nie pozostawia tłustej warstwy. Tego rodzaju kremy trzeba aplikować systematycznie. Inaczej nie uzyska się dobrego efektu. Proces powracania stóp do prawidłowej kondycji jest długotrwały. Nie da się o nie zadbać za jednym razem.
Warto wiedzieć: Sucha skóra na nogach - przyczyny, jak sobie z nią poradzić?
Jeśli masz problem ze zrogowaciałą skórą na stopach i chcesz kupić dobry kosmetyk, udaj się do apteki i poproś o pomoc farmaceutę. Gama dermokosmetyków jest bardzo szeroka, a producenci stale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i chcą zadowolić nawet najbardziej wymagających konsumentów. Z tego powodu tworzone są całe linie produktów, których można używać nie tylko do stóp, ale też kompleksowej pielęgnacji całego ciała. Mimo że dermokosmetyki są droższe, aniżeli preparaty drogeryjne, to z pewnością warte swojej ceny. Dzięki nim będziesz cieszyć się ładnymi i zdrowymi stopami przez cały rok, a nie tylko latem.
Komentarz
Artykuł ma charakter poradnikowy. Odnosząc się do fragmentu, dotyczącego “stosowania pumeksów” autorka zastosowała się do porad specjalistów z zakresu podologii, którzy rekomendują zmiękczenie skóry przed przystąpieniem do usuwania zrogowaciałego naskórka, zwracając uwagę, że stosowanie pumeksu powinno być traktowane, jako rodzaj peelingu wygładzającego, a nie sposób na pozbycie się zrogowaciałego naskórka, co jest tematem niniejszego artykułu.