null

Zmiany skórne na nogach – leczenie i pielęgnacja

Zmiany skórne na nogach są wynikiem błędów pielęgnacyjnych lub schorzeń przewlekłych, np. cukrzycy. Wykwity mogą mieć różną wielkość i wygląd. Wyróżnia się plamy, krosty, grudki, pęcherzyki, nadżerki, łuski i owrzodzenia. W leczeniu zmian skórnych na nogach istotną rolę odgrywa pielęgnacja.

Zmiany skórne dzieli się na pierwotne i wtórne. W pierwszym przypadku są one wynikiem procesu chorobowego w skórze. Natomiast wykwity wtórne rozwijają się ze zmian pierwotnych. Ich leczeniem zajmuje się dermatolog. Na wizytę i badanie powinna udać się każda osoba zaniepokojona wyglądem swojej skóry.

Jak wyglądają zmiany skórne na nogach?

Zmiany skórne na nogach mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, mieć różne nasilenie, ograniczać się do jednej lokalizacji lub zajmować duży obszar skóry. Często towarzyszy im świąd, pieczenie, zaczerwienienie i nadmierne przesuszenie skóry. Część zmian skórnych na nogach bardzo łatwo ulega nadkażeniu bakteryjnemu lub grzybiczemu, co powoduje nasilenie objawów i trudności z gojeniem się.


Zmiany skórne mogą przybierać różną postać. Najczęściej obserwuje się przebarwienia i plamy, grudki, ropne krosty, wybroczyny na nogach (zwłaszcza u starszej osoby), pęcherzyki, owrzodzenia, łuski, nadżerki i pęknięcia skóry. W wyniku drapania powstają przeczosy, czyli linijne ubytki naskórka. Jeżeli natomiast z wykwitu sączy się płyn surowiczy, ropa lub krew, tworzy się na nich strup.


Zobacz także: Jak sobie poradzić z suchą skórą na nogach?

Zmiany skórne na nogach przy cukrzycy

Bardzo często obserwuje się zmiany skórne na nogach przy cukrzycy. Są one następstwem zaburzeń naczyniowych, leczenia insuliną i obniżonej odporności tkanki skórnej. Podwyższone stężenie glukozy we krwi i słabe ukrwienie kończyn dolnych wywołuje zmiany troficzne. Zmiany skórne na nogach przy cukrzycy bardzo często ulegają zakażeniu grzybiczemu lub bakteryjnemu.


Skóra na kończynach dolnych u cukrzyków jest przesuszona, bardzo się łuszczy i swędzi. Jeżeli ulegnie zakażeniu grzybiczemu, osoba chora obserwuje u siebie rumieniowe ogniska z grudkami lub krostkami na obwodzie, które mocno swędzą. Niekiedy pojawiają się także brązowe plamy na nogach.

Zmianom skórnym bardzo często towarzyszą obrzęki na nogach. Puchną podudzia oraz całe stopy. Jest to skutek przesączania wody z krwi do tkanek. Obserwuje się je przede wszystkim u osób, u których wystąpiło uczulenie na nogach.

Zmiany skórne na nogach u osób starszych

Objawem problemów z ukrwieniem, które często występują u osób starszych, są sine plamy na nogach. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, pojawia się tzw. wyprysk podudzi. Jest to stan zapalny, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie, owrzodzenie i pęcherzyki widoczne na skórze. Niekiedy zmiany skórne są rozległe i łatwo dochodzi do ich podrażnienia. Wyprysk podudzi jest najczęstszym powikłaniem zaburzeń krążenia żylnego.

Uczulenie na nogach

Duże, czerwone plamy na nogach, które wywołują świąd, to objaw alergii kontaktowej. Dolegliwości pojawiają się po wniknięciu do organizmu alergenów, czyli substancji drażniących obecnych w produktach do pielęgnacji, środkach chemicznych, proszkach do prania, tkaninach, roślinach i jadzie owadów.


Zdarza się, że po kontakcie skóry z alergenem pojawiają się: zaczerwienienie kończyn dolnych oraz małe krostki lub pęcherzyki. Ustępują one samoistnie i nie pozostawiają po sobie żadnych blizn. Egzema na nogach często występuje u dzieci.

Leczenie zmian skórnych na nogach

Choroby skóry na nogach powodują uszkodzenie i osłabienie naskórka, co prowadzi do pogorszenia jego wyglądu i zwiększenia wrażliwości na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych: promieniowania słonecznego, twardej wody, temperatury, substancji chemicznych obecnych w kosmetykach. Dlatego w leczeniu zmian skórnych na nogach dużą rolę odgrywa pielęgnacja.


Bardzo ważne jest natłuszczanie i nawilżanie skóry kończyn dolnych. Odpowiednio nawilżona skóra jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych. Kremy i balsamy zawierają ponadto substancje, które przyspieszają regenerację naskórka i łagodzą podrażnienia.


W kosmetykach do pielęgnacji powinny znaleźć się:

  • witamina E, która wspomaga procesy regeneracji skóry;
  • pantenol, który łagodzi podrażnienia;
  • gliceryna, która wiąże wodę w głębokich warstwach skóry;
  • oleje roślinne, ponieważ odbudowują naturalną warstwę lipidową skóry.


Nawilżanie skóry powinno odbywać się codziennie rano i wieczorem po kąpieli. Należy pamiętać, aby preparaty na dzień miały filtr przeciwsłoneczny (zwłaszcza w okresie letnim).


Leczenie zmian skórnych musi odbywać się pod okiem dermatologa. Postępowanie terapeutyczne zależy przede wszystkim od przyczyny, która je wywołała. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia – głównie stosowanie maści o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym lub przeciwgrzybiczym oraz preparatów zmniejszających świąd, zaczerwienienie i obrzęk.