Olej z awokado na twarz jest polecany przede wszystkim skórze wrażliwej, podrażnionej i potrzebującej intensywnego odżywienia. Jest on jednym ze składników dermokosmetyków. Są to preparaty o działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym. Zobacz, jak działa olej z awokado na twarz.
Awokado jest owocem drzewa z rodziny wawrzynowatych. Zalicza się do nich nawet 200 gatunków. Ma jajowaty kształt, a na zewnątrz pokrywa je skórka o ciemnozielonej barwie. Wnętrze wypełnia jasnozielony miąższ i brązowa pestka. Awokado jest znane z wysokiej zawartości dobrej jakości tłuszczów i dlatego pozyskany z niego olej cieszy się dużą popularnością. Ze względu na swoje właściwości został również dopuszczony do użytku kosmetycznego. Szczególnie polecany jest olej z awokado na twarz.
Olej z awokado jest pozyskiwany z miąższu tego owocu. Ma zieloną barwę oraz charakterystyczny smak (awokado z nutą maślano-grzybową) i zapach. Charakteryzuje go wysoka temperatura dymienia. Ze względu na zawartość substancji odżywczych (zwłaszcza kwasy jednonienasyconych) jest porównywany do oliwy z oliwek.
Olej z awokado jest bogaty w:
Olej z awokado jest również bogaty w przeciwutleniacze. Są to substancje neutralizujące wolne rodniki obecne w organizmie. Ich eliminowanie jest ważne, ponieważ prowadzą do uszkodzenia DNA komórek. Tym samym przyspieszają procesy starzenia, a także sprzyjają nieprawidłowemu namnażaniu się komórek (są to procesy nowotworzenia).
Można używać go w kuchni - zarówno na zimno, jak i na gorąco. Jednak szczególną rolę olej z awokado odgrywa w przemyśle kosmetycznym. Jest on chętnie dodawany do kosmetyków, ponieważ dostarcza skórze niezbędnych substancji odżywczych, a tym samym znacznie poprawia jej kondycję i funkcjonowanie. Szczególnie często stosowany jest olej z awokado na twarz.
Olej z awokado jest jednym ze składników aktywnych dodawanych do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji całego ciała. Dzięki niemu:
Dzięki olejowi z awokado skóra jest miękka, elastyczna i gładka. Składnik ten często występuje w dermokosmetykach, czyli kosmetykach aptecznych. Mają one właściwości, dzięki którym zostają złagodzone nieprzyjemne objawy, m.in. świąd, pieczenie, nadprodukcja sebum, nadmierne złuszczanie się naskórka.
W kosmetykach olej z awokado często występuje razem z innymi składnikami. Są to: gliceryna (ma właściwości nawilżające), pantenol (łagodzi podrażnienia), witamina E (wspiera regenerację komórek skóry). Preparaty mają postać kremów lub balsamów.
Dopuszczalne jest, aby stosować olej z awokado na twarz – w tym na delikatną skórę pod oczami. Można stosować naturalny preparat, jednak zdecydowanie bardziej zalecanym działaniem jest używanie oleju z awokado na twarz, który jest dodatkiem do kosmetyku.
Przykładem wysokiej jakości preparatu do pielęgnacji, zawierającego olej z awokado jest Cetaphil DM Dermoprotektor balsam do twarzy i ciała. Obecne są w nim także witamina E i gliceryna. Zapewnia on głębokie i długotrwałe nawilżenie skóry. Kosmetyk bardzo dobrze rozprowadza się, szybko wchłania i nie pozostawia uczucia tłustości. Jest bezpieczny - nie podrażnia i nie uczula.
Kosmetyki, w których olej z awokado jest jednym ze składników aktywnych, można stosować w codziennej pielęgnacji. Należy nakładać go na skórę twarzy i całego ciała rano i wieczorem. Wcześniej konieczne jest oczyszczenie cery. Można do tego użyć Cetaphil EM Emulsję micelarną do mycia, która uzupełni codzienną pielęgnację.
Kosmetyki zawierające olej z awokado na twarz i pod oczy powinny być wysokiej jakości. Dlatego należy wybierać produkty sprawdzonych marek. Najlepiej kupować preparaty w aptekach, dobrych drogeriach lub bezpośrednio od producenta (np. przez stronę internetową).
Przy zakupie kosmetyków z olejem awokado na trądzik, pod oczy, na twarz lub do cery wrażliwej, konieczne jest przeczytanie składu preparatu. Należy unikać tych produktów, które mają w składzie konserwanty, sztuczne barwniki i alkohol etylowy. Wszystkie z nich zwiększają ryzyko podrażnień lub reakcji alergicznych. Ponadto przyczyniają się do pogorszenia stanu cery. Należy też zwrócić uwagę na to, jakie jest przeznaczenie kosmetyku.
Podstawowe kosmetyki z olejem z awokado na twarzy to:
Warto pamiętać, że nadmiar kosmetyków nie przyczynia się do poprawy stanu cery, a nawet wręcz przeciwnie – może pogorszyć jej kondycję.