null

Jak dbać o cerę naczynkową latem i zimą? Kosmetyki, domowe sposoby i dieta

Cera naczynkowa jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, a przez to podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Naczynia krwionośne są położone płytko pod skórą, dlatego gwałtownie reagują na działanie czynników zewnętrznych. Pielęgnacja cery naczynkowej polega na jej wzmocnieniu i zapewnieniu ochrony.

Cera naczynkowa zwykle jest uwarunkowana genetycznie. Częściej pojawia się u osób z jasną karnacją, blond włosami i niebieskimi lub zielonymi oczami. Na nadmierne rozluźnienie naczyń krwionośnych i pojawienie się objawów cery naczynkowej może wpłynąć również zwiększony poziom estrogenów. Dolegliwość ponadto nasila szereg czynników zewnętrznych.

Cera naczynkowa – charakterystyka i objawy

Cera naczynkowa charakteryzuje się mało elastycznymi, rozszerzonymi i umieszczonymi płytko pod skórą naczyniami krwionośnymi. Jest ona nie tylko bardzo cienka i delikatna, ale również problematyczna, ponieważ gwałtownie reaguje na działanie czynników zewnętrznych – temperaturę, kosmetyki, suche powietrze, ostre jedzenie, alkohol i silne emocje.


Charakterystyczne dla cery naczynkowej jest występowanie objawów zlokalizowanych przede wszystkim w okolicy policzków, nosa, czoła i brody. Zwykle jako pierwsze pojawiają się czerwone plamy lub rumień, któremu towarzyszy nadmierne uczucie ściągnięcia, pieczenie i świąd. Skóra jest także podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Niekiedy dochodzi do trwałego poszerzenia lub pęknięcia naczyń krwionośnych. Są one wówczas widoczne na skórze w postaci tzw. pajączków.


Zobacz także: Jak pielęgnować skórę z zaczerwienieniami?

Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej odgrywa istotną rolę w zapobieganiu objawom i podrażnieniom. Pozwala także zachować jej dobry wygląd i kondycję. Należy pamiętać jednak o tym, że inaczej dba się o nią latem niż zimą. 


Oczyszczanie cery naczynkowej odbywa się rano i wieczorem. Proces ten musi być bardzo delikatny – przy użyciu letniej lub chłodnej wody, odpowiednio dobranych kosmetyków, bez szorstkich gąbek i szczoteczek. Na umytą i osuszoną skórę nakłada się balsam lub krem nawilżający. Produkty te można przechowywać w lodówce. Osoby z cerą naczynkową muszą zrezygnować z peelingów mechanicznych, ponieważ podrażniają one skórę.


Kosmetyki do pielęgnacji powinny być delikatne. Składniki aktywne dla cery naczynkowej to przede wszystkim witaminy K, C i E, pantenol, gliceryna, oleje roślinne (z awokado i orzechów makadamia) oraz wyciąg z kasztanowca. Należy unikać kosmetyków z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi. Przy cerze naczynkowej można stosować pianki i emulsje do mycia, kremy i balsamy nawilżające oraz maseczki na twarz.

Jak dbać o cerę naczynkową latem?

Cera naczynkowa latem jest narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Aby zapobiegać zaostrzeniu się objawów, należy:

  • codziennie nakładać krem z filtrem (SPF minimum 30);
  • unikać długotrwałej ekspozycji na słońce, gwałtownych zmian temperatur, intensywnego chłodzenia się klimatyzacją i chlorowanej wody;
  • dbać o odpowiednie nawilżenie skóry;
  • spożywać minimum 2 litry wody dziennie.

Cera naczynkowa zimą

Cera naczynkowa zimą także może sprawiać problemy i łatwo ulegać podrażnieniom. Z tego powodu należy chronić ją przed działaniem szkodliwych czynników, głównie niskiej temperatury, mroźnego wiatru i suchego powietrza. Późną jesienią i zimą należy:

  • stosować kremy ochronne;
  • zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu;
  • zrezygnować z długich, gorących kąpieli;
  • unikać bardzo gorących napojów i posiłków;
  • zrezygnować z opalania się w solarium.

Domowe sposoby na cerę naczynkową

Domowe sposoby na cerę naczynkową wspomagają łagodzenie podrażnień, regenerację oraz poprawę kondycji skóry. Bardzo dobrze sprawdzają się naturalne maseczki, które należy nakładać 2 razy w tygodniu na około 15–20 minut. W samodzielnie przygotowanych mieszankach powinny znaleźć się takie składniki jak: siemię lniane, miód, zielona glinka i olejek różany. Twarz z cerą naczynkową można przemywać także tonikiem z ogórka zielonego lub naparem z nagietka i rumianku.


Duże znaczenie ma także tryb życia. Ważna jest codzienna, niezbyt intensywna aktywność fizyczna, unikanie stresu i wzburzenia emocjonalnego, a także odpowiednie odżywianie się.

Dieta przy cerze naczynkowej

Dieta przy cerze naczynkowej opiera się na ogólnych zasadach zdrowego odżywiania. Należy spożywać dużo świeżych warzyw i owoców, ponieważ są one źródłem witamin i substancji odżywczych wpływających na stan skóry oraz wzmacniających naczynia krwionośne. Konieczne jest wyeliminowanie z jadłospisu ostrych przypraw, produktów wysokoprzetworzonych, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, jak również napojów energetycznych.