Egzema na dłoniach to schorzenie dermatologiczne o złożonej etiologii, manifestujące się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem, wysuszeniem i pękaniem skóry. Może znacząco obniżyć komfort życia i negatywnie wpłynąć na funkcje manualne. Właściwa pielęgnacja, ukierunkowana terapia i profilaktyka stanowią klucz do kontrolowania objawów i zapobiegania nawrotom egzemy.
Egzema, znana również jako wyprysk atopowy, to schorzenie dermatologiczne manifestujące się stanem zapalnym skóry. Charakteryzuje się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem, wysuszeniem i pękaniem naskórka dłoni. Choć egzema nie jest zaraźliwa, potrafi znacząco obniżyć komfort życia, utrudniając codzienne czynności.
Egzema dłoni jest jednym z rodzajów egzemy. Występuje na dłoniach i palcach oraz pomiędzy nimi, często u osób mających kontakt z detergentami lub chemikaliami. Objawia się suchością, pękaniem skóry dłoni, świądem i bolesnymi zmianami zapalnymi.
Dowiedz się, jak się objawia i czym charakteryzuje egzema u dzieci.
Na rozwój egzemy na dłoniach wpływ ma wiele czynników, które można podzielić na cztery główne kategorie:
Wśród dodatkowych czynników ryzyka można wymienić choroby skóry, takie jak AZS, stres, zaburzenia hormonalne, niektóre leki.
Jeśli zauważysz u siebie wyżej wymienione symptomy, skontaktuj się z lekarzem dermatologiem w celu diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.
Egzema na dłoniach to schorzenie dermatologiczne manifestujące się szeregiem uciążliwych symptomów. Do głównych objawów należą:
Dodatkowe objawy to zmiany ropne, zliszajowacenie skóry, nadmierna wrażliwość dłoni, silny ból.
Skuteczne leczenie wymaga holistycznego podejścia obejmującego łagodzenie symptomów, profilaktykę nawrotów oraz ścisłą współpracę z dermatologiem.
Postępowanie w przypadku egzemy dłoni obejmuje:
Pamiętaj, że egzema na dłoniach to choroba przewlekła, wymagająca systematycznej pielęgnacji.