Większość osób ma świadomość tego, że silne promieniowanie słoneczne bardzo negatywnie wpływa na skórę. Niewielka część jednak wie, że stosowanie fotoprotekcji (a więc m.in. kremów z filtrem SPF) jest niezwykle istotne nie tylko w czasie letnich upałów, ale także w pozostałej części roku. Szkodliwe promieniowanie słoneczne towarzyszy nam bowiem niezależnie od pogody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skutecznej ochrony skóry przed słońcem, przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.
Intensywne i długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych jest wysoce niekorzystne. Nie tylko działa ono wysuszająco, ale również przyspiesza starzenie się i zwiększa ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Wszystkie negatywne skutki powodowane przez promieniowanie słoneczne są znacznie bardziej dotkliwe dla osób posiadających wrażliwą skórę twarzy. Warto więc chronić ją przez cały rok, tak aby zapewnić jej jak najlepszą fotoprotekcję.
Jedną z podstawowych zasad skutecznej fotoprotekcji jest brak bezpośredniej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, bez uprzedniego nałożenia odpowiednich kosmetyków z filtrem. Warto pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym i jego regularnej reaplikacji. Za najskuteczniejsze uchodzą kosmetyki z wysokim filtrem (np. SPF 50). Za wystarczające do codziennej fotoprotekcji uznać można kremy z filtrem SPF 30. Zapewniają odpowiednią ochronę, a jednocześnie nie stanowią żadnego obciążenia, nawet dla najbardziej wrażliwych cer. Bardzo istotne jest, aby zwracać uwagę na to, czy wybrany kosmetyk chroni przed promieniowaniem zarówno UVA, jak i UVB. Tylko w przypadku łącznej fotoprotekcji będziemy mogli mieć pewność, że nasza skóra jest zabezpieczona w odpowiedni sposób.
Warto pamiętać, że skuteczną ochronę przed słońcem możemy zapewnić sobie nie tylko poprzez stosowanie kosmetyków przeznaczonych bezpośrednio do tego celu. Warto zadbać także o to, aby nasz codzienny krem, przeznaczony do porannej pielęgnacji, również wzbogacony był działaniem przeciwsłonecznym. Zwykle znacznie lepiej nadaje się on pod makijaż i nie obciąża wrażliwej cery. Kosmetyki marki Cetaphil, np. krem nawilżająco-matujący Cetaphil Pro Oil Control lub krem nawilżający na dzień Cetaphil PRO Redness Control, zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, dzięki zawartości filtru SPF30. Zdecydowanym atutem tych kosmetyków jest fakt, iż są niekomedogenne i hipoalergiczne, dzięki czemu stanowią idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji cery wrażliwej, trądzikowej, a także naczynkowej. Składniki ochronne pomagają zachować właściwy poziom nawilżenia, a także odbudować naturalną barierę ochronną skóry, jednocześnie wzbogacając ją o wiele korzystnych substancji.
Podczas stosowania skutecznej fotoprotekcji bardzo istotna jest odpowiednia aplikacja kosmetyków. Warto przy tym mieć na uwadze, że często wystarczy bardzo krótka (ok. 20-minutowa) ekspozycja niezabezpieczonej (lub nieodpowiednio zabezpieczonej) skóry na działanie promieni słonecznych, aby uruchomić enzymy niszczące fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, a tym samym przyspieszające proces starzenia się skóry i niekorzystnie wpływające na jej ogólny stan.
Należy pamiętać, aby krem z filtrem zaaplikować odpowiednio wcześniej. Najlepiej, jeśli nałożymy go pół godziny przed ekspozycją. Przez ten czas wszystkie aktywne składniki ochronne będą miały okazję wchłonąć się i zacząć działać. Warto pamiętać również o tym, że aplikację preparatu należy regularnie powtarzać. Jednorazowe nałożenie go nie zabezpieczy bowiem skóry na cały dzień. Reaplikacja powinna odbywać się co około 1,5 godziny w przypadku mocnej ekspozycji na słońce (np. na plaży) i co 3 godziny w przypadku mniej wymagającej fotoprotekcji. Trzeba również nakładać preparat po każdej kąpieli.
Oprócz regularnego aplikowania kosmetyków przeciwsłonecznych warto zadbać o inne aspekty, pozwalające dodatkowo chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednym z nich jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, chroniących nie tylko oczy, ale również wyjątkowo wrażliwą skórę wokół nich. Dodatkowo warto mieć na uwadze okres największej aktywności słońca (tj. między godziną 12 a 15). Najlepiej unikać wtedy wychodzenia na zewnątrz, a tym bardziej opalania się. To właśnie wtedy słońce może najbardziej uszkodzić naszą skórę i spowodować najwięcej negatywnych skutków.
Fotoprotekcja to bardzo istotny aspekt codziennej pielęgnacji. Warto więc zawsze o niej pamiętać i w ten sposób skutecznie chronić delikatną skórę przed wszelkimi uszkodzeniami.