null

Dermokosmetyki dla dzieci i dorosłych – czym się wyróżniają?

Skóra jest bardzo ważnym organem. Ochrania organizm człowieka przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu jest stale narażona na podrażnienia oraz uszkodzenia, więc należy szczególnie o nią dbać. Do pielęgnacji polecane są dermokosmetyki. Sprawdź, czym się wyróżniają.

Dermokosmetyki bywają nazywane także kosmetykami aptecznymi. Od drogeryjnych preparatów do pielęgnacji wyróżnia je zawartość substancji aktywnych w odpowiednio wysokim stężeniu. Dzięki temu nie tylko pielęgnują – nawilżają, poprawiają wygląd i kondycję – ale też wspomagają leczenie schorzeń dermatologicznych i łagodzą nieprzyjemne objawy, które im towarzyszą.

Skład dermokosmetyków

Dermokosmetyki są bogate w składniki aktywne, które dostarczają skórze tego, czego potrzebuje. W składzie znaleźć można m.in.:

  • witaminy (szczególnie witaminę E wspierającą regenerację skóry),
  • minerały (np. cynk),
  • pantenol (wspiera łagodzenie podrażnień),
  • glicerynę (zapewnia optymalne nawilżenie),
  • dimetikon (emolient wygładzający skórę),
  • oleje roślinne (np. olej z awokado, z orzechów makadamia lub masło shea).


Dermokosmetyki Cetaphil zawierają dodatkowo PCA, czyli naturalny czynnik nawilżający. Jest to pyrolidonowy kwas karboksylowy. Ma on zdolność do wiązania wody w głębszych warstwach skóry. Dzięki niemu wraz z poziomem nawilżenia wzrasta też elastyczność skóry.

Co wyróżnia dermokosmetyki dla dorosłych i dzieci?

Dermokosmetyki wyróżniają się na tle kosmetyków drogeryjnych. Mowa nie tylko o składzie, który jest bardziej naturalny i bogaty w substancje aktywne o leczniczym działaniu. Mają one jeszcze szereg innych zalet.


Dermokosmetyki są tworzone przez zespoły, składające się z ekspertów z wielu dziedzin. Są to kosmetolodzy, chemicy oraz lekarze (głównie dermatolodzy). Czuwają oni nad tym, aby skład preparatów był wysokiej jakości, pozostawał bezpieczny, ale skuteczny. Z tego samego powodu dermokosmetyki przechodzą liczne testy i badania, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży.


Bardzo ważne jest, aby dermokosmetyki naprawdę różniły się od kosmetyków drogeryjnych. To dzięki nim pielęgnacja w schorzeniach dermatologicznych może przebiegać prawidłowo i faktycznie być elementem terapii. Niestety, zdarza się, że termin ten jest nadużywany w celach marketingowych. Dlatego należy kupować kosmetyki w sprawdzonych źródłach (np. bezpośrednio od producenta).

Dermokosmetyki do cery trądzikowej

Kosmetyki apteczne są podzielone na linie przeznaczone do pielęgnacji skóry i szczególnych potrzebach. Na rynku dostępne są m.in. dermokosmetyki do cery trądzikowej. Wyróżniają się niekomedogennym działaniem. Oznacza to, że w żaden sposób nie przyczyniają się do powstawania nowych zaskórników, pryszczy i ropnych krostek.


Przykładem dermokosmetyku na trądzik jest pianka do mycia Cetaphil Pro Oil Control. Dobrze oczyszcza nadmiernie przetłuszczającą się skórę, usuwa nadmiar sebum, łagodzi podrażnienia i nawilża. Jednym z jej składników jest cynk – szczególnie potrzebny skórze zmagającej się z trądzikiem.

Dermokosmetyki na przebarwienia i zaczerwienienie

Dermokosmetyki na przebarwienia i zaczerwienienie zawierają substancje aktywne, które przywracają prawidłowy koloryt. W ich formule zawarte są specjalnie dopasowane pigmenty. Przykładem kosmetyku jest krem nawilżający na dzień Cetaphil PRO Redness Control. Jest to krem typu BB – ma właściwości kryjące. Ponadto zawiera filtr przeciwsłoneczny (SPF 30).

Dermokosmetyki do ciała

W ofercie można znaleźć nie tylko dermokosmetyki do twarzy, ale i całego ciała. Różnią się one nieco formułą i składem. Jest to ważne, ponieważ skóra w różnych obszarach ma inne właściwości, a tym samym inne potrzeby. Przykładem kosmetyku jest krem nawilżający do ciała Cetaphil. Odbudowuje naturalną barierę ochronną, a dodatkowo zmiękcza skórę. Po jego zastosowaniu nawilżenie utrzymuje się nawet do 24 godzin.

Kto powinien stosować dermokosmetyki?

Dermokosmetyki powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z chorobami dermatologicznymi. Są zalecane przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), trądziku (każdy rodzaj), łuszczycy, łojotokowym zapaleniu skóry i innych. Dobrze z nich korzystać, jeżeli cera ma specyficzne potrzeby: jest wrażliwa, przesuszona, skłonna do podrażnień, pojawiają się na niej zaczerwienienia lub pękające naczynka.


Warto jednak pamiętać, że stosowanie dermokosmetyków jest przeznaczone nie tylko dla osób zmagających się z problemami dermatologicznymi. Mogą z nich korzystać wszyscy. Tego typu kosmetyki są bardzo delikatne. Pozwalają zachować skórze dobrą kondycję, zdrowy wygląd i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego każda osoba, która chce zadbać o zdrowie swojej cery, może sięgać po dermokosmetyki.