Świeży tatuaż wymaga odpowiedniej troski, aby zapewnić prawidłowe gojenie i trwałość koloru. Kluczowe jest stosowanie właściwie dobranych preparatów, które nawilżają skórę, zapobiegają infekcjom i przyspieszają regenerację. Poniżej znajdziesz opis składników aktywnych, które najlepiej sprawdzają się w przypadku świeżych tatuaży, oraz wskazówki dotyczące ich codziennej pielęgnacji.
Świeży tatuaż jest de facto kontrolowaną raną, która musi się zagoić, a to wymaga czasu. Odpowiednia pielęgnacja odgrywa tu kluczową rolę, determinując nie tylko estetyczny efekt, ale również minimalizując ryzyko powikłań. Zaniedbanie tego procesu może prowadzić do szeregu problemów, a w skrajnych przypadkach nawet do poważnych powikłań zdrowotnych.
Proces gojenia tatuażu można podzielić na trzy fazy:
Prawidłowa pielęgnacja wspomaga każdy z tych etapów. Stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających utrzymuje skórę miękką i elastyczną, co ułatwia migrację leukocytów i fibroblastów do miejsca rany, przyspieszając gojenie i minimalizując ryzyko pęknięć.
Produkty do pielęgnacji tatuażu powinny zawierać składniki, które wspomagają ten proces, a jednocześnie przyspieszają gojenie. Są to:
Oprócz wyżej wymienionych składników w produktach do pielęgnacji tatuażu powinny znajdować się jeszcze inne substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym, przeciwzapalnym i antyseptycznym, takie jak: masło shea, aloes, olejek z drzewa herbacianego, witamina C.
Intensywne smarowanie tatuażu powinno być regularne i trwać do momentu całkowitego wygojenia się skóry, czyli zazwyczaj 2–4 tygodnie. Na świeży tatuaż nie zaleca się stosować preparatów przeznaczonych do innych celów, np. kremów do twarzy, a wyłącznie maść lub emulsję zaleconą przez osobę, która wykonała tatuaż.
Kremu nawilżającego do ciała czy balsamu można używać na wstępnie wygojoną skórę, a więc po upływie około 5 tygodni. Ważne jest, aby produkt do smarowania tatuażu był bezzapachowy, hipoalergiczny i nie zawierał barwników. Doskonale w tej roli sprawdzą się Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający i Cetaphil Krem nawilżający do ciała.
Pamiętaj, aby nie stosować na świeżo wygojony tatuaż nowych kosmetyków. Zrób najpierw próbę uczuleniową w innym miejscu na ciele.
Prawidłowa pielęgnacja świeżego tatuażu jest kluczowa dla jego gojenia się, zachowania intensywności kolorów i uniknięcia powikłań. Wielkość tatuażu ma niewielkie znaczenie w kwestii pielęgnacji. Niewielki napis będzie się goił znacznie szybciej niż duży wzór na plecach, ponieważ jest to maleńka rana. Nie oznacza to jednak, że można pominąć którykolwiek z poniższych kroków.
W pielęgnacji tatuażu należy postępować zgodnie z zaleceniami osoby, która tatuaż wykonała. Jest jednak kilka zasad, które są uniwersalne. Poniższa instrukcja pomoże Ci zadbać o swój nowy tatuaż:
Unikaj drapania, ponieważ drapanie może uszkodzić naskórek i doprowadzić do wytworzenia się blizn, rozwoju infekcji i utraty pigmentu. Niestety tatuaż bardzo swędzi. Zamiast drapać, lekko poklep to miejsce lub podrap skórę obok tatuażu. Posmarowanie maścią też przyniesie chwilową ulgę. Noś luźne, bawełniane ubrania, które nie ocierają się o tatuaż.
Unikaj bezpośredniej ekspozycji tatuażu na słońce. Podczas przebywania na zewnątrz noś ubrania, które zakrywają tatuaż. Nie mocz tatuażu w wannie, basenie lub jacuzzi przez co najmniej 2 tygodnie. Dłuższe moczenie może powodować blaknięcie kolorów i podrażnienia oraz rozwój infekcji. Unikaj basenów i jacuzzi, ponieważ znajdująca się w nich woda zawiera chlor i inne chemikalia, które mogą podrażniać świeży tatuaż.
Na czas gojenia się tatuażu albo przynajmniej w pierwszych 2–3 tygodniach po jego wykonaniu unikaj intensywnego pocenia się i ekstremalnego wysiłku fizycznego. Nadmierne pocenie się może podrażniać tatuaż i utrudniać gojenie, a poważne forsowanie organizmu może nawet doprowadzić do rozlania się tuszu w skórze i trwałego zniszczenia wzoru.
Gojenie tatuażu trwa kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, takich jak silne zaczerwienienie, obrzęk, ból lub gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.
Najczęstsze powikłania wynikające z zaniedbania pielęgnacji:
Pamiętaj, że dbając o świeży tatuaż, inwestujesz w jego piękno i trwałość. Stosując się do tych prostych wskazówek, zapewnisz sobie prawidłowe gojenie się tatuażu, aby cieszyć się nim przez wiele lat. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów należy skonsultować się z tatuatorem lub dermatologiem.