Golenie to nadal najszybszy sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Często jednak pojawiają się krostki po goleniu, które powodują zaczerwienienie i pieczenie skóry. Powstają w wyniku podrażnienia cebulek włosowych spowodowanym nieumiejętnym goleniem, tępą maszynką lub brakiem stosowania odpowiednich kosmetyków. Krostki są nie tylko nieestetyczne, lecz także mogą prowadzić do wrastania włosów. Co zrobić, aby się ich pozbyć?
Każdy ma możliwość wybrania najdogodniejszego dla siebie sposobu usuwania zbędnego owłosienia. Najwięcej osób sięga po golenie maszynką, które jest szybkie i tanie. Czasem jednak prowadzi to do podrażnień skóry. Podczas golenia naruszony zostaje naskórek, pojawiają się stany zapalne, grudki i krostki. Często wynika to ze stosowania nieostrej maszynki do golenia, jej nieodpowiedniej dezynfekcji, a także braku stosowania kosmetyków ułatwiających usuwanie owłosienia i uniknięcie wrastania włosów, prowadzącego do tworzenia się stanów zapalnych.
Krostki po goleniu powstają najczęściej w takich miejscach jak bikini, łydki, rzadziej pachy. To małe, nieestetyczne kropki, które podczas stosowania niektórych kosmetyków mogą wywoływać pieczenie skóry. Rozwiązaniem może być dobre przygotowanie skóry do golenia, a także zadbanie o nią po zabiegu. Sprawdzą się tu kosmetyki łagodzące podrażnienia i zmniejszające stany zapalne skóry. Powinny o nich pamiętać w szczególności osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, gdyż ich bariera ochronna skóry jest słaba.
Wiele osób boryka się z problemem wrastających włosów na linii bikini. To problem w szczególności w lecie, kiedy częściej się opalamy. Nawet stosując ostrą maszynkę i odpowiednio przygotowując skórę, nie mamy pewności, że nie pokryją jej czerwone kropki. Dzieje się tak, ponieważ to miejsce jest niemal cały czas drażnione bielizną czy ubraniami. Nieprzyjemne ocieranie nasila stany zapalne i wzmaga pozostałe dolegliwości.
Zapalenie mieszków włosowych może powstać w wyniku golenia, urazów mechanicznych, zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, a także w wyniku stosowania niektórych leków. Niekiedy pojawia się też, kiedy skóra jest stale drażniona w tym samym miejscu. Charakterystycznym objawem zapalenia mieszków włosowych są czerwone, bolące wykwity z ropą, co symbolizuje stan zapalny skóry. Nie należy ich wyciskać ani rozdrapywać, aby nie doprowadzić do zakażenia, które następnie można łatwo przenieść na inne uszkodzone miejsca na skórze.
Wiele osób chce wiedzieć, co zrobić, aby krostki po goleniu zniknęły. Sposobów jest kilka, ale najlepszy z nich stanowi regularne wykonywanie złuszczania naskórka. Zazwyczaj wystarczy 1–2 razy w tygodniu. Jeśli dodatkowo skóra ma być golona, warto przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny dzień przed usuwaniem zbędnego owłosienia. Nie tylko zmniejszymy ryzyko pojawienia się zapalenia mieszków włosowych, lecz również usuniemy martwy naskórek, dzięki czemu golenie stanie się łatwiejsze i dokładniejsze. Po zastosowaniu peelingu należy nałożyć łagodzące i nawilżające kosmetyki, które sprawią, że skóra będzie miękka w dotyku i ukojona.
Osoby, które zmagają się z problemem wrastania włosów po goleniu i nieestetycznymi krostkami mogą również przed goleniem zastosować kwas salicylowy. Ma on właściwości złuszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzień przed można w ten sposób przygotować skórę do depilacji.
W pielęgnacji skóry po goleniu sprawdzą się kosmetyki z alantoiną, która ma działanie łagodzące, a także nawilżającą gliceryną. Panowie, którzy często mają podrażnienia pozostałe po goleniu twarzy, mogą sięgnąć po Cetaphil PS Lipoaktywny krem nawilżający, który przyniesie ulgę już po pierwszym użyciu. Z czasem skóra stanie się bardziej miękka w dotyku. Dzięki swojemu składowi może być stosowany także w przypadku cer wrażliwych.
Do pielęgnacji ciała sprawdzi się Cetaphil Krem nawilżający do ciała. Ma on duże opakowanie, w którym można znaleźć szybko wchłaniającą formułę zawierającą niacynamid, pantenol i glicerynę. Produkt sprawdza się w nawilżaniu całego ciała, zachowuje on barierę ochronną skóry i pozostawia skórę gładką i miękką. Krem należy nakładać na skórę czystymi dłońmi, aby dodatkowo jej nie podrażniać. Zmniejsza swędzenie skóry spowodowane podrażnieniami po goleniu. Odbudowuje naturalnie występujące w skórze lipidy, dzięki czemu skóra staje się nawilżona, odżywiona i zregenerowana.