Trądzik torbielowaty to problem dermatologiczny, który wymaga specjalistycznego leczenia. Stanowi najcięższą postać trądziku pospolitego, charakteryzującą się głębokimi, zapalnymi zmianami ropnymi, umiejscowionymi najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia mogą zapobiec powstawaniu blizn i znacząco poprawić komfort życia.
Trądzik torbielowaty (cystowy), z ang. cystic acne, z łac. Acne conglobata, to najcięższa postać trądziku pospolitego, występująca zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Jest przewlekłą chorobą skóry, która obejmuje zapalenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Charakteryzuje się głębokimi, zapalnymi zmianami, mogącymi prowadzić do bolesnych cyst i trwałych blizn.
Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania trądziku u dorosłych.
Przyczyny trądziku torbielowatego:
Symptomy trądziku torbielowatego obejmują zlokalizowane głównie na twarzy, klatce piersiowej, plecach i ramionach zmiany skórne. Są to:
Objawom tym towarzyszą często:
W celu zdiagnozowania rodzaju trądziku konieczne jest badanie dermatologiczne, podczas którego dermatolog ocenia stan skóry i ustala rozpoznanie. Następnie przeprowadza się diagnozę różnicową, aby wyeliminować inne choroby skórne o podobnych objawach, takie jak: trądzik ropowiczy, trądzik guzkowy, zapalenie mieszków włosowych czy rogowacenie okołomieszkowe. Lekarz może też zlecić wykonanie morfologii oraz badań hormonalnych, dotyczących oznaczenia poziomu androgenów.
Leczenie trądziku torbielowatego obejmuje:
Farmakoterapię:
Terapie miejscowe:
Zabiegi dermatologiczne:
Leczenie trądziku torbielowatego jest długotrwałe, wymaga cierpliwości, systematyczności i konsekwencji. W przebiegu i powodzeniu terapii bardzo ważna okazuje się ścisła współpraca z dermatologiem. W przypadku braku poprawy lub wystąpienia skutków ubocznych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest niezwykle ważna zarówno w trakcie leczenia trądziku torbielowatego, jak i po ustąpieniu jego objawów.
Podczas leczenia:
Po ustąpieniu objawów kontynuuj delikatne mycie i nawilżanie skóry produktami do pielęgnacji cery trądzikowej i zawsze pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Regularnie monitoruj stan skóry i bądź pod stałą opieką dermatologa.