Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym. Dotyka osób dorosłych i objawia się trudnym do zlikwidowania rumieniem. Zaczerwienienie i skłonność do podrażnień to efekty zaburzeń naczynioruchowych i hormonalnych, których trudno czasem uniknąć. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji można nieco złagodzić symptomy i poprawić kondycję skóry. Podpowiemy Ci, jakich składników szukać w kosmetykach na trądzik różowaty i czy podrażnioną skórę można oczyszczać.
Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą chorobą zapalną, która występuje jedynie u dorosłych, najczęściej u kobiet. Objawia się silnym zaczerwienieniem, a na bardziej zaawansowanym etapie występują także krosty i grudki. Zmiany skórne najczęściej rozwijają się u osób, które mają cerę naczynkową. Mogą być one spowodowane:
Objawy trądziku nasilają się w wyniku oddziaływania niektórych czynników zewnętrznych, takich jak stres, gwałtowne zmiany temperatur, mróz, zbyt wysoka temperatura, spożywanie alkoholu lub zbyt pikantnych potraw. Pojawiają się wtedy zaczerwienienia skóry, nacieki zapalne, obrzęk czy podrażnienie. Niestety trądziku różowatego nie da się całkowicie wyleczyć, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacząco poprawić stan skóry. Osoby borykające się na co dzień z trądzikiem różowatym powinny być pod stałą opieką dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Odpowiednia pielęgnacja jest jednak bardzo istotna, ponieważ może poprawić wygląd skóry i zmniejszyć zaczerwienienie.
ak-dbac-o-cere-siedzac-w-domu-poradJak dbać o twarz – pielęgnacja, praktyczne porady to klucz do zniwelowania uporczywych objawów trądziku różowatego. Osobom, które borykają się z tą niedoskonałością skóry, zaleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych do zmniejszenia rumienia i podrażnień. Lepszym wyborem niż kremy drogeryjne są dermokosmetyki. Często posiadają łagodne składy, a także są pozbawione substancji drażniących.
Warty uwagi jest krem nawilżający z SPF 30 z serii PRO Redness Control Cetaphil. Zawiera on dobrze dobrane składniki, które pomagają w zwalczaniu trądziku różowatego, a także zaczerwienienia skóry. Ma specjalną formułę łączącą w sobie tlenek cynku i dwutlenek tytanu, a także kofeinę i wyciąg z lukrecji, które zmniejszają rumień. Krem ma neutralny odcień, dzięki czemu skutecznie wyrównuje koloryt skóry. Zawarta w produkcie krzemionka napina skórę i sprawia, że jest ona jednolita. Krem ma w składzie łagodzącą alantoinę, a także witaminę E, która jest silnym antyoksydantem, a dodatkowo odżywia skórę.
W tej samej linii produktów można znaleźć krem na noc. Połączenie kofeiny z wyciągiem z lukrecji sprawia, że skóra jest mniej zaczerwieniona. Produkt zawiera także nawilżającą glicerynę oraz alantoinę i pantenol, które łagodzą wszelkie podrażnienia. Skóra z trądzikiem różowatym często potrzebuje dawki nawilżenia i natłuszczenia. Gwarantują to olej z nasion słonecznika oraz trigliceryd kaprynowo-kaprylowy, które zapobiegają utracie wody ze skóry.
Dobry krem na trądzik różowaty ma ukierunkowane działanie, mające na celu zmniejszenie rumienia i podrażnień. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim oczyszczeniu cery. Usunięcie zanieczyszczeń, makijażu i sebum to pierwszy etap pielęgnacyjny, który przygotowuje skórę do dalszych kroków. Cera z trądzikiem różowatym jest wrażliwa, dlatego często wymaga odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji. Wskazane jest stosowanie łagodnych produktów, które nie naruszają bariery naskórkowej. Jednym z nich jest pianka do mycia z serii PRO Redness Control. Ma glicerynę i alantoinę, które nawilżają i koją skórę, dzięki czemu sprawiają, że nie jest ona ściągnięta po umyciu. Zawarte w produkcie kofeina i wyciąg z lukrecji zmniejszają zaczerwienienie, dzięki czemu rumień jest mniej widoczny.
Do cery z trądzikiem różowatym warto stosować produkty pozbawione drażniących substancji i barwników. Nie powinny się w nich znajdować również substancje zapachowe, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne i podrażnienia. Pielęgnacja skóry z rumieniem nie jest łatwa, dlatego warto ograniczyć liczbę stosowanych kosmetyków do minimum. Na co dzień nie należy zapominać o odpowiednim oczyszczeniu, a także stosowaniu kremów z filtrem.