Jeśli zwracasz uwagę na etykiety produktów do pielęgnacji skóry, być może znasz określenia takie jak „niekomedogenny”, „hipoalergiczny” i „bezzapachowy”. Dermatolodzy od lat zalecają produkty o takich właściwościach. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją skóry, a nadal nie znasz tych terminów, poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie.
Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry u dziecka
Aby zrozumieć ten termin, zacznijmy od etymologii tego słowa. Łacińskie słowo comedo oznacza zaskórniki lub wągry. Zaskórniki otwarte są bardziej znane jako zaskórniki czarne, natomiast zaskórniki zamknięte to zaskórniki białe.
Zazwyczaj produkty niekomedogenne zalecane są osobom o skórze tłustej lub trądzikowej. Preparaty te cechuje zwykle lżejsza konsystencja i mniej tłuste składniki. Zapobiega to blokowaniu się porów.
Warto wiedzieć, że choć produkty niekomedogenne są przeznaczone dla osób z problemami trądzikowymi, nie gwarantują one niewystąpienia na skórze wyprysków. Preparaty niekomedogenne nie są panaceum na wszystkie problemy. Warto jednak po nie sięgać, zwłaszcza w przypadku tendencji do wyprysków. Traktuj etykietę z informacją o niekomedogenności produktu jako pomocną wskazówkę(1).
To kolejny popularny termin, który można znaleźć na wielu kremach do pielęgnacji skóry wrażliwej. Etykieta z informacją o tym, że produkt jest hipoalergiczny, jest stosowana w przypadku preparatów opracowanych tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych. Przykładowo w wielu produktach hipoalergicznych nie stosuje się powszechnie występujących alergenów.
Oznaczenie to może być pomocne dla osób o wrażliwej skórze lub skłonnych do podrażnień. Warto wiedzieć, że produkt hipoalergiczny nie oznacza produktu, który nie uczula(2). W przypadku skłonności do alergii warto najpierw przetestować nowe produkty na małym obszarze przedramienia i sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.
Osoby mające alergię na zapachy lub nielubiące zbyt intensywnych aromatów powinny wiedzieć, na czym polega różnica pomiędzy produktem bezzapachowym a bezwonnym, gdyż tych określeń nie można stosować zamiennie. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (ang. Environmental Protection Agency, EPA) pojęcie „bezzapachowy” (fragrance-free) oznacza, że do produktu nie dodano żadnego zapachu.
Słowo „bezwonny” (unscented) natomiast wskazuje na to, że produkt zawiera zapach, którego zadaniem jest zamaskowanie lub usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że nawet jeśli produkt nie pachnie, nie zawsze oznacza to, że jest bezpieczny dla osób wrażliwych na zapachy(3). Dlatego też zawsze czytaj etykiety.
1. http://www.dermletter.com/skin-care-science/non-comedogenic.html
2. https://www.fda.gov/Cosmetics/Labeling/Claims/ucm2005203.html
Sprawdź: Przewodnik po skórze tłustej, suchej i mieszanej