Nie każda świeżo upieczona matka wie, co jest skuteczne na ciemieniuchę. Tymczasem z łuszczącą się skórką można poradzić sobie, wykorzystując domowe sposoby. W zwalczeniu ciemieniuchy pomocne są miękkie szczoteczki oraz natłuszczające oliwki. Sprawdzą się również płyny do kąpieli i balsamy do ciała.
Ciemieniucha to niewielki fragment łuszczącej się skóry powstały na owłosionej główce dziecka. Pojawia się w kilka dni bądź tygodni po urodzeniu i nie jest niebezpieczna, choć traktuje się ją jako stan zapalny. Ma tendencję do nawracania, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Można się jej łatwo pozbyć domowymi sposobami.
Przyczyną powstawania ciemieniuchy jest wzmożona praca matczynych gruczołów łojowych. Ich nadaktywność powoduje, że łój wydostaje się na powierzchnię skóry głowy noworodka i zasycha, tworząc nieestetyczną skorupkę. Przypomina ona łuski o lekko żółtawym zabarwieniu. Niektóre niemowlęta mają ciemieniuchę na brwiach i czole. To również nie stanowi powodu do obaw.
Skłonności do powstawania ciemieniuchy może mieć każde dziecko, ale na jej obecność szczególnie narażone są noworodki z atopowym zapaleniem skóry, jak również te urodzone latem, gdy gruczoły łojowe pracują najintensywniej. Ta przypadłość nie jest chorobą, więc nie ma konieczności podjęcia terapii środkami farmakologicznymi. Na ogół zmagają się z nią noworodki bądź niemowlęta. Rzadko pojawia się u starszych dzieci, choć czasami obserwuje się nawroty ciemieniuchy u dwulatków, nawet czterolatków.
Ciemieniucha u dziecka nie jest bolesna i nie stanowi zagrożenia. Nie towarzyszy jej również świąd, dlatego traktuje się ją wyłącznie jako defekt estetyczny. Uniemożliwia jednak skórze dziecka oddychanie, więc bardziej się ono poci. Żeby pozbyć się tej przypadłości, wystarczy zastosować kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest codzienne mycie główki, które oczyści skórę oraz jej regularne natłuszczanie. Dobrze mieć świadomość, że metody są skuteczne jedynie w przypadku niewielkich zmian o łagodnym charakterze. Gdy ciemieniucha nie znika, warto udać się do pediatry, który obejrzy zmiany i poleci produkty apteczne eliminujące ten defekt.
Warto wiedzieć: Świerzbiączka - przyczyny, objawy, jak leczyć?
Wiele mam walczy z ciemieniuchą u niemowląt za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Używają zazwyczaj szczoteczek z miękkim włosiem, którymi można wyczesywać łuski nawet kilka razy dziennie. Nie podrażniają one delikatnej skóry dziecka i nie są drogie. Innym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy są szorstkie gąbeczki. Przydają się w kąpieli, ponieważ masują skórę głowy. Nie można stosować do tego zabiegu gąbek dla dorosłych, które mają wysoki stopień tarcia.
W eliminacji ciemieniuchy może też pomóc:
Ciemieniusze można zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Powinny być przebadane dermatologicznie. Dobrze, gdy są też hypoalergiczne – wówczas nie uczulają i nie podrażniają. Produkty sprzedawane w drogeriach nie zawsze spełniają tę funkcję, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki apteczne. Zawierają one parafinę, która natłuszcza skórę, ale też nie pozostawia na niej tłustej warstwy. W ich składzie jest również alantoina, która łagodzi podrażnienia. W ofercie są płyny do kąpieli oraz balsamy do ciała dla niemowląt.