null

Choroby skóry u dzieci – które są groźne, a które nie? Jak pomóc dziecku z chorobą skórną?

Dziecięca skóra jest bardzo delikatna. Czyni ją to podatną na różne choroby, które mogą wymagać interwencji lekarza. Zmiany skórne mogą być efektem otarć, przegrzania lub wiązać się z predyspozycjami genetycznymi, często są wynikiem infekcji. Zmiany skórne u dzieci wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Potówki, prosaki i niewielkie podrażnienia znikają samoistnie, a malec rzadko odczuwa ich obecność. Niektóre choroby skóry u dzieci są jednak bardziej uporczywe i często wiążą się z olbrzymim dyskomfortem. Żeby pomóc dziecku przetrwać chorobę, warto zaopatrzyć się kosmetyki przeznaczone do skóry z problemami. Niektórych preparatów można używać już od pierwszych dni życia malucha.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania zmian skórnych u dzieci?

Zmiany na skórze u dziecka mogą bardzo niepokoić jego rodziców, dlatego warto przyjrzeć się bliżej etiologii ich powstawania. Nie każda wysypka wymaga interwencji lekarza. Niektóre choroby skóry u dzieci mają co prawda uporczywe objawy, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia.

Najczęstszą przyczyną powstawania wysypek bywają odparzenia lub przegrzanie, lecz nie są to jedyne czynniki sprawcze. Plamy na skórze dziecka mogą się pojawić także na skutek: wypryskowego lub atopowego zapalenia skóry, nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, infekcji o podłożu wirusowym, grzybicy skóry, reakcji alergicznej na pokarmy lub leki oraz choroby zakaźnej. Przyczyną powstawania zmian skórnych jest także ząbkowanie oraz dotykanie buzi brudnymi rękami.

Potówki, prosaki i pokrzywka

Potówki na ciele dziecka są efektem przegrzania i nie stanowią powodu do niepokoju. Znikną samoistnie przy odpowiedniej pielęgnacji malucha. Wystarczy regularnie kąpać dziecko i go nie przegrzewać. W upalne dni ubierać przewiewne ubranka. Prosaki z kolei to niewielkie białe lub żółtawe grudki, których przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych u noworodka. One także nie są powodem do interwencji u lekarza. Znikają bowiem, kiedy niemowlę ukończy trzeci miesiąc życia. 

Na skórze małych dzieci bardzo często pojawia się pokrzywka. Powodem jej obecności jest zwykle reakcja alergiczna na leki lub określone pokarmy, lecz nie zawsze. Pokrzywce sprzyjają infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicze zakażenia skóry. Może być też idiopatyczna, czyli powstała bez uchwytnej przyczyny. Alergia skórna u dziecka wymaga leczenia farmakologicznego. Jeśli winne są pokarmy, niezbędna jest również zmiana nawyków żywieniowych.

Atopowe zapalenie skóry – jak pomóc dziecku z tą chorobą?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie o podłożu alergicznym. Przyczyną jego powstania jest nieprawidłowa reakcja systemu immunologicznego na różne alergeny. Cechą charakterystyczną choroby są plamy w newralgicznych częściach ciała, którym towarzyszy uporczywy świąd. Maluch bardzo się męczy, manifestując swoje niezadowolenie rozdrażnieniem i płaczem. Swędzenie skóry u dziecka można załagodzić konkretnymi preparatami. Ważną rolę odgrywa nie tylko zlecona przez lekarza farmakoterapia, lecz także codzienna pielęgnacja. 

Sucha skóra u dziecka wymaga odpowiedniego traktowania. Do jej pielęgnacji nie powinno się używać zapachowych kosmetyków przeznaczonych dla dzieci. Zawarte w nich konserwanty i sztuczne barwniki mogłyby ją dodatkowo podrażnić. Dziecku ze skórą atopową poleca się dermokosmetyki. Skład tych preparatów został przebadany pod kątem dermatologicznym i jest zbliżony formułą do preparatów leczniczych. Bez problemu poradzą sobie one z suchymi plamami na skórze dziecka, niezależnie od przyczyny ich powstania. Emulsję micelarną do kąpieli oraz balsam do ciała i twarzy poleca się również maluchom zmagającymi się z wypryskowym stanem zapalnym. Kosmetyki łagodzą też objawy łojotokowego zapalenia skóry u dzieci.

5_Tips_for_Taking_Care_of_Sensitive_Skin-3

Inne choroby skóry u dzieci

Zmianami na ciele objawia się także grzybica skóry u dzieci. Lokalizuje się ona na owłosionej skórze głowy, paznokciach, włosach oraz karku i bardzo łatwo rozprzestrzenia. Dziecko może się nią zarazić od innego człowieka lub zwierzęcia. Grzybica skóry wymaga leczenia farmakologicznego. Czerwone plamy na skórze dziecka nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz także bardzo się łuszczą. Nierzadko towarzyszy im świąd, więc dziecko nieustannie się drapie. Im robi to częściej, tym gorzej, ponieważ grzybica będzie przenosiła się na inne obszary ciała. Choroba może się umiejscowić nawet w jamie ustnej i objawiać tzw. pleśniawkami.

Zapalenie (a właściwie nadkażenie) skóry u dzieci może powstać również w przebiegu chorób zakaźnych, takich jak odra, ospa wietrzna lub różyczka. Wiąże się to z drapaniem, nieprawidłową pielęgnacją zmian skórnych i nadkażeniem bakteryjnych tych zmian. W takich sytuacjach konieczna jest szczególna dbałość o higienę, aby zmiany mogły się zagoić. Uchroni to dziecko przed powikłaniami, które stanowią zagrożenie dla jego życia i zdrowia.