Skórę wrażliwą zalicza się do cer wymagających, ponieważ trudno jest dobrać odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji. Nadwrażliwość sprawia, że większość preparatów może uczulać lub dodatkowo podrażniać. Do pielęgnacji skóry wrażliwej poleca się szczególnie dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają one konserwantów ani sztucznych barwników.
Wrażliwa skóra bywa podrażniona i ma tendencję do popękanych naczynek i towarzyszącego temu zaczerwienienia. Dotyczy to również owłosionej skóry głowy. U osoby z cerą wrażliwą charakterystyczna jest również suchość, która wywołuje świąd. W jaki sposób pielęgnować taką skórę, aby nie dochodziło do podrażnień?
Cera wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji. To nie tylko skóra podatna na alergię, ale także ze skłonnością do pękania naczynek. Podrażnieniom towarzyszy bowiem zaczerwienienie i suchość skóry, która często manifestuje się świądem. Osoby z nadwrażliwością skóry nie mają łatwo, ponieważ większość kosmetyków ma negatywny wpływ na ich cerę. Nie jest ona ponadto odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych np. promieni słonecznych, niskich temperatur lub wiatru.
Za przyczynę powstawania nadwrażliwości uważa się uszkodzenie mechanizmów obronnych skóry. Powodem urazu są nie tylko predyspozycje genetyczne, ale też niewłaściwy tryb życia np. nieustanny stres, przegrzanie lub nałogi takie jak palenie papierosów. Mechanizmy obronne naskórka ulegają też uszkodzeniom pod wpływem długotrwałego lub regularnego kontaktu ze środkami chemicznymi. Negatywnie wpływa na nie też zanieczyszczenie środowiska.
Wrażliwa skóra głowy i ciała wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W praktyce oznacza to niemożność stosowania jakichkolwiek kosmetyków bez wcześniejszego sprawdzenia ich składu. Większość preparatów drogeryjnych zawiera sztuczne barwniki i konserwanty, które mogą alergizować i automatycznie ją podrażniać. Poza tym nadwrażliwej skóry nie powinno się myć mydłem ani niesprawdzonymi kosmetykami. Szczególnie poleca się za to toniki do cery wrażliwej lub micelarne emulsje do mycia.
Osoby z wrażliwą skórą powinny unikać stosowania kilku produktów do pielęgnacji jednocześnie. Nagromadzone mogłyby stworzyć połączenie, które będzie negatywnie wpływać na dalszą kondycję skóry. Ważnym elementem jest również skład kosmetyków. Nawet jeśli na opakowaniu kremu do cery wrażliwej jest napisane, że nie podrażnia on skóry, warto przeczytać, jakie składniki zawiera i czy nie są one za bardzo aktywne. W ten sposób zachowują się substancje o działaniu odmładzającym, takie jak witamina C lub wypełniający zmarszczki retinol. Mają właściwości drażniące.
Na skórę wrażliwą negatywnie wpływają także środki pieniące. Są one obecne w większości produktów myjących dostępnych w sklepach. Czyni to pielęgnację skóry wrażliwej jeszcze bardziej skomplikowaną. Rozwiązaniem problemu jest zakup preparatów aptecznych, których odczyn i pH są odpowiednie dla cery wymagającej. Nazywa się je dermokosmetykami.
Do pielęgnacji skóry wrażliwej poleca się szczególnie kosmetyki z naturalnym odczynem pH i bez zbędnych substancji pieniących, ponieważ mają one działanie drażniące. Ważne, aby w produkcie kosmetycznym nie było też mydła o zasadowym odczynie, którego również nie wolno używać osobom z nadwrażliwą skórą. Tego rodzaju produkty alergizują i mogą spowodować, że cera będzie obrzmiała i zaczerwieniona.
Dobry krem do cery suchej i wrażliwej nie może mieć sztucznych barwników ani konserwantów. Nie może natomiast zabraknąć składnika, który będzie chronił skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki spełniające te funkcje można kupić w aptekach. Są przebadane dermatologicznie, a ich formuła została opracowana przez lekarzy. Dermokosmetyczne lipoaktywne kremy nawilżające są nastawione na pielęgnację, ochronę i regenerację. Chronią naturalny płaszcz lipidowy naskórka oraz przyspieszają proces odnowy tego uszkodzonego. Nie mają ponadto tłustej konsystencji i szybko się wchłaniają.
Kremy do cery wrażliwej alergicznej nie są jedynymi preparatami rekomendowanymi przez producentów dermokosmetyków. W aptekach można kupić także emulsje micelarne do mycia twarzy, które nie zawierają mydeł, ale równie skutecznie oczyszczają skórę, a przy tym nie uszkadzają jej bariery ochronnej. Dostępne są także klasyczne emulsje do mycia ciała i balsamy nawilżające. Mogą je stosować zarówno dorośli, jak i dzieci, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Na ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać z dermokosmetyków w czasie dermatologicznej kuracji farmakologicznej.