Bisabolol to naturalny składnik o wielu właściwościach pielęgnacyjnych. Jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, nawilża i chroni. Bisabolol to cenny składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, atopowej i trądzikowej.
Bisabolol to organiczny związek chemiczny pochodzenia naturalnego o α-izolidenowej strukturze. Występuje w olejkach eterycznych rumianku pospolitego (Chamomilla recutita) i rumianku bezpromieniowego (Matricaria chamomilla), a także w drzewie candeia (Vanillosmopsis arborea).
Bisabolol pozyskuje się z olejków eterycznych poprzez destylację parą wodną. Głównym jego źródłem jest rumianek, ceniony od wieków za właściwości lecznicze. Olejek rumiankowy zawiera około 0,3–1% bisabololu, co czyni go cennym, a zarazem rzadkim składnikiem. Proces destylacji jest czasochłonny i kosztowny, dlatego częściej używa się syntetycznego alfa-bisabololu, który jest tańszy, łatwiej dostępny, bardziej stabilny, ale niestety nie ma charakterystycznego słodko-ziołowego zapachu rumianku. W kosmetykach można go znaleźć pod nazwami: bisabolol, alfa-bisabolol, α-bisabolol, levomenol.
Wśród właściwości bisabololu można wymienić:
Ponadto bisabolol skutecznie wspomaga walkę z przebarwieniami (hamuje hiperpigmentację poprzez blokowanie namnażania się melanocytów) oraz ułatwia przeznaskórkowe wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków i leków.
Warto wiedzieć: Jak powstają przebarwienia na skórze i jak się ich pozbyć?
Ze względu na liczne właściwości bisabolol znajduje szerokie zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry:
Bisabolol można łączyć z innymi składnikami aktywnymi, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne. Na przykład bisabolol w połączeniu z kwasem hialuronowym zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry, a w połączeniu z pantenolem łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka.
Ciekawostki o bisabololu:
Bisabolol to bezpieczny i łagodny składnik, który może być stosowany nawet przez osoby z wrażliwą skórą i alergią na olejek rumiankowy. Alergenem w olejku rumiankowym jest lakton – anthecutolid, którego bisabolol nie zawiera. Bez obaw mogą go również stosować kobiety w ciąży.
Należy pamiętać, że bisabolol ułatwia wchłanianie innych składników przez warstwę naskórkową. Może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Z jednej strony bisabolol może wzmocnić działanie innych składników kosmetyku. Z drugiej wchodzić z nimi w niepożądane reakcje lub nasilać ich działanie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać skład kosmetyków zawierających bisabolol i zwracać uwagę na inne substancje czynne. Należy również zachować ostrożność podczas samodzielnego tworzenia kosmetyków z bisabololem.