null

Co powoduje zaostrzenia atopowego zapalenia skóry?

Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, czyli egzemę, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że objawy mogą się czasem nasilać lub "zaostrzać". Co powoduje zaostrzenie atopowego zapalenia skóry? Zrozumienie przyczyn zaostrzeń tego schorzenia może pomóc w skuteczniejszym radzeniu sobie z objawami.

Jakie są objawy zaostrzenia egzemy?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie skóry. Nie zawsze jest widoczne, ponieważ ma tendencję do pojawiania się i znikania. Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, zaostrzenia mogą być niemiłą niespodzianką. Najczęstszym objawem jest swędzenie skóry. Inne obejmują czerwone lub czerwono-brązowe przebarwienia, suchość prowadzącą do pękania, stan zapalny, a czasami pęcherze, z których może wypływać płyn.

Co wywołuje zaostrzenie atopowego zapalenia skóry i jak sobie z nim radzić?

Nie istnieje jedno uniwersalne podejście do atopowego zapalenia skóry. U niemowląt zaostrzenia zwykle występują na policzkach, podczas gdy u dorosłych zazwyczaj w takich obszarach ciała jak łokcie, kolana i szyja. Jednak bez względu na wiek, zaostrzenia mogą być wywoływane przez różne czynniki, w tym genetyczne i środowiskowe.


Ważne jest, aby zrozumieć jak u Ciebie przebiega atopowe zapalenie skóry, żeby wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, które pomogą kontrolować objawy i zmniejszyć zaostrzenia. Jeśli zaostrzenie jednak wystąpi, możesz użyć delikatnych produktów do pielęgnacji skóry, takich jak Cetaphil DA Ultra Krem intensywnie nawilżający, aby złagodzić i naprawić barierę skórną.


Przyjrzyjmy się niektórym typowym czynnikom wywołującym zaostrzenie AZS i sprawdźmy, jak ich unikać: 


1. Produkty zapachowe i agresywne

Możesz zapobiec swędzeniu, unikając substancji chemicznych lub produktów do pielęgnacji skóry o silnych zapachach. Zamiast tego postaw na delikatne formuły i produkty z kojącymi składnikami. Używając delikatnych, bezzapachowych kremów nawilżających, nakładaj je na wilgotną skórę, aby zatrzymać wilgoć.


2. Ekstremalne warunki pogodowe

Pogoda może mieć ogromny wpływ na skórę, od zmian sezonowych po zmiany temperatury i wilgotności. To, co powoduje zaostrzenie atopowego zapalenia skóry latem, może różnić się od tego, co wywołuje je zimą. Gorąca pogoda może powodować zwiększone pocenie się, prowadząc do zaostrzenia. Z drugiej strony, niskie temperatury mogą wysuszać skórę.

Latem noś lekkie ubrania i w miarę możliwości przebywaj w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Zimą używaj produktów nawilżających do suchej skóry, takich jak maści lecznicze – szczególnie na dłoniach i twarzy, które są często najbardziej narażonymi częściami ciała.


3. Wysiłek fizyczny

Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na poprawę kondycji ciała i umysłu, ale w przypadku AZS mogą być sporym wyzwaniem ze względu na pocenie się. Pot powstający podczas aktywności fizycznej zawiera sód, minerały i wodę, które mogą wysuszać lub podrażniać skórę. Ponadto nagła zmiana temperatury ciała może powodować swędzenie skóry. Aby zminimalizować wpływ ćwiczeń na atopowe zapalenie skóry, wypróbuj poniższe zalecenia:

  • Nawilżaj skórę przed ćwiczeniami i po nich, stosując delikatny produkt, taki jak łagodzący krem nawilżający Cetaphil PRO Itch Control Balsam nawilżający do twarzy i ciała.
  • Noś oddychające tkaniny, które nie podrażniają skóry.
  • Pij dużo płynów przed, w trakcie i po treningu, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie.
  • Ćwicz w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i miej pod ręką ręcznik do wycierania potu.
  • Stosuj zimne okłady kompresyjne, aby schłodzić skórę.
  • Następnie weź letni – nie gorący – prysznic i użyj produktów takich jak Cetaphil PRO Itch Control Emulsja do mycia.
  • Zrób przerwę w treningach, jeśli wystąpi zaostrzenie.


4. Tkaniny

Wybór garderoby może odgrywać istotną rolę w radzeniu sobie z zaostrzeniami atopowego zapalenia skóry. Tkaniny takie jak wełna, nylon i poliester są częstymi wyzwalaczami zaostrzeń choroby. Może się okazać, że sztuczne futro, skóra, koronka, aksamit, tiul, a nawet dżins wywołują zaostrzenie lub podrażniają skórę, powodując jej swędzenie. Wybieraj luźne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, jedwab i bambus. Pozwalają one na przepływ powietrza.

Sposób prania ubrań również ma znaczenie. Unikaj produktów do prania zawierających barwniki i substancje zapachowe. Zamiast tego wybieraj te, które są hipoalergiczne i przeznaczone dla skóry wrażliwej.


5. Biżuteria

Nikiel może wywoływać zaostrzenia kontaktowego zapalenia skóry. Powinieneś porozmawiać z lekarzem, jeśli uważasz, że biżuteria może powodować zaostrzenia.


6. Dieta

Niektóre pokarmy mogą czasami przyczyniać się do zaostrzeń atopowego zapalenia skóry. Tego rodzaju czynniki są częstsze u niemowląt i dzieci. Żywność o wysokiej zawartości niklu także może powodować zaognienia. Należą do niej płatki owsiane, fasola, soczewica, przetworzone mięso, czekolada, orzechy, nasiona, czarna herbata i żywność w puszkach. Inne pokarmy, które według niektórych badań mają wpływ na zapalenie skóry to jajka, mleko, ryby i orzeszki ziemne. Jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, powinieneś porozmawiać ze swoim dietetykiem na temat roli, jaką dieta może odgrywać w zaostrzeniach choroby.


7. Stres

Nie jest tajemnicą, że stres może mieć poważny wpływ na naszą skórę, a osoby ze skłonnościami do jej zapalenia wiedzą o tym aż za dobrze. Kiedy jesteśmy niespokojni lub przytłoczeni, hormony takie jak adrenalina i kortyzol są uwalniane w organizmie, co może przyczyniać się do stanu zapalnego skóry. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jeśli jesteś zestresowany, wypróbuj jedną z poniższych technik: głębokie oddychanie, joga, medytacja, uprawianie hobby lub spacer na łonie natury. Przed pójściem spać, spróbuj wziąć letnią kąpiel i nawilżyć skórę kremem odżywczym, aby uniknąć jej swędzenia.


8. Zmiany hormonalne

U niektórych kobiet zaostrzenia zapaleń skóry przed miesiączką i w czasie ciąży są zaskakująco częste. Przyjmowanie niektórych leków hormonalnych, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, może powodować zaostrzenie choroby.

W wieku około 50 lat zmienia się poziom pH skóry kobiety. Ta zmiana powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa i łatwiej ulega podrażnieniom. Zmiany hormonalne oznaczają również, że starsze kobiety są bardziej narażone na wysypki. Ponadto możliwe jest, że już istniejące zapalenia mogą ulec zaostrzeniu.

Podsumowanie

Zapobiegaj zaostrzeniom atopowego zapalenia skóry, identyfikując czynniki wyzwalające i wprowadzając niewielkie zmiany w stylu życia i rutynowej pielęgnacji skóry. Wypróbuj produkty do pielęgnacji o formule opracowanej specjalnie dla Twojego rodzaju skóry. Kilka prostych działań może przynieść dużą poprawę, jeśli chodzi o radzenie sobie z podrażnieniami skóry.