Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna, którą cechuje przebieg pełen zaostrzeń i remisji. Cierpią na nią zwłaszcza dzieci. U osób dorosłych jest rzadsza, ale również uporczywa. Charakterystyczny objaw tej choroby to nieustanny świąd oraz zmiany skórne przypominające liszaje. W jej leczeniu istotną rolę odgrywa wyeliminowanie czynnika alergizującego.
Przy atopowym zapaleniu skóry dieta jest jednym z elementów terapii. Duże znaczenie ma zmiana nawyków żywieniowych. Skóra chorego wymaga ponadto odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba ją często nawilżać i uzupełniać w niej ochronną warstwę lipidową. Jakich kosmetyków należy używać?
Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna o podłożu alergicznym. Jest schorzeniem przewlekłym, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Dotyka głównie dzieci. AZS u dorosłych pojawia się rzadziej i ma u nich nieco łagodniejszy przebieg.
Przyczyną AZS jest nieswoista skórna reakcja alergiczna spowodowana działaniem czynników zewnętrznych. Dzieje się tak, ponieważ system immunologiczny chorego nie jest w stanie obronić się nawet przed minimalną dawką alergenów. Mimo że jego skóra powinna stanowić barierę ochronną dla różnego rodzaju drobnoustrojów, nie pełni ona prawidłowo swojej funkcji. Winne są temu predyspozycje genetyczne, nabyte alergie, stres, a nawet zmiany temperatur. Osobom podatnym na stany zapalne nie sprzyja też długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku.
Zobacz także: Atopowe zapelenie skóry u dzieci
Przy atopowym zapaleniu skóry objawem charakterystycznym jest uporczywy świąd, który uniemożliwia sen i codzienne wykonywanie obowiązków. Skóra chorego jest bardzo sucha i nadwrażliwa, a uporczywe symptomy nasilają się zwłaszcza podczas nadmiernej aktywności fizycznej. Wydzielany wtedy pot wywołuje uporczywy świąd, co sprzyja również łuszczeniu się skóry. U chorego z AZS objawy nasilają się też pod wpływem stresu lub w momencie założenia wełnianych ubrań, czego rezultatem jest natychmiastowa reakcja alergiczna.
Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry twarzy narzekają też na rumień, który przypomina czerwone plamy. Mają one charakter grudek, niewielkich ranek lub bąbli, które wyglądają nieestetycznie i powodują, że skóra jest bardzo podatna na zakażenia. Chorym towarzyszą też inne objawy AZS np.: nawracające zapalenie spojówek, reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, zasinienia wokół powiek lub zaćma.
Badaniem diagnostycznym, które powinien wykonać chory z AZS, są testy skórne i płatkowe oraz badania laboratoryjne z krwi, zwłaszcza oznaczenie poziomu immunoglobuliny E-IgE (przeciwciała będące alternatywą dla testów alergicznych). Wyniki tych badań oraz badanie przedmiotowe pacjenta są wiążące, jeśli chodzi o wdrożenie leczenia.
Do leczenia AZS nie wystarczą farmaceutyki, choć są one jednym z istotnych elementów terapii. Równie ważne jest też wykrycie i sukcesywne eliminowanie czynników, które nasilają jej objawy. Wymaga to od chorego zmiany nawyków żywieniowych. Przy atopowym zapaleniu skóry powinno się zastosować dietę eliminacyjną, co oznacza, że chory musi odstawiać stopniowo pokarmy do momentu, aż znajdzie ten, który może go uczulać. Nie jest to łatwe zadanie. Wymaga również systematyczności.
Zobacz także: Co powinien zawierać krem na atopowe zaplenie skóry?
Skóra chorego na AZS jest problematyczna, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie można jej myć ani smarować preparatami o działaniu drażniącym i wysuszającym. Najlepszym wyborem są dermokosmetyki, które intensywnie nawilżają i odbudowują barierę lipidową skóry.
Najważniejszym składnikiem tych produktów jest kompleks PCA, który uważa się za składnik Naturalnego Czynnika Nawilżającego. Wraz z masłem shea i olejem z orzechów macadamia natłuszcza skórę, co uniemożliwia jej rogowacenie i ogranicza świąd. Kosmetyki tego typu zawierają też pantenol łagodzący podrażnienia lub glicerynę, która ma właściwości wiążące wodę w skórze. Po aplikacji staje się ona gładka i elastyczna, a na jej powierzchni jest bariera ochronna. Dzięki temu staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Dermokosmetyki można kupić w aptekach, niektórych drogeriach oraz w sklepach internetowych. Stosują je zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Są sprzedawane w postaci emulsji do mycia, balsamów do ciała oraz kremów do smarowania twarzy. Ich cena to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od producenta. Najdroższe preparaty kosztują około 100 złotych.