Gliceryna jest jednym z najpopularniejszych składników w produkach kosmetycznych, jest także silnym składnikiem nawilżającym. Ten naturalny związek może być wytwarzany syntetycznie i nie ma zapachu ani koloru.
Gliceryna jest naturalną częścią Naturalnego Czynnika Nawilżającego (ang. NMF) skóry, czyli grupy cząsteczek obecnych w skórze, zapobiegających jej ekstremalnemu wysuszeniu. W ramach NMF działa jak humektant – środek nawilżający, który zatrzymuje wodę z głębszych warstw skóry i z powietrza na zewnętrznej warstwie skóry.
Pod względem właściwości nawilżających gliceryna jest bardzo skuteczna, nawet w porównaniu z innymi humektantami. Stosowana w produktach do pielęgnacji skóry w celu zwiększenia efektu nawilżenia, gliceryna jest często łączona z okluzjami. Środki te pomagają zatrzymać wilgoć w zewnętrznej warstwie skóry po jej wchłonięciu przez glicerynę - zapewniając w ten sposób długotrwałe nawilżenie skóry.
Gliceryna jest bardzo popularna w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ pełni wiele funkcji, przede wszystkim nawilża, poprawia barierę ochronną skóry i jej ogólny stan.
Gliceryna dyfunduje do zewnętrznej warstwy skóry, znanej jako warstwa rogowa naskórka. W tej kluczowej warstwie skóry gliceryna działa jako środek utrzymujący wilgoć, przyciągając ją z otoczenia i głębszych warstw skóry. Może to pomóc złagodzić suchość i uzupełnić naturalny czynnik nawilżający. W ten sposób naturalne nawilżenie skóry jest uzupełniane i zatrzymywane.
Gliceryna ma również właściwości zmiękczające. Jest to szczególnie przydatne do nawilżania i odżywiania szorstkich lub suchych płatów skóry. Sprawia, że jest bardzo korzystna dla posiadaczy skóry suchej.
Nawilżające właściwości gliceryny znajdziesz w balsamie Cetaphil, który zapewnia skórze długotrwałe odżywienie dzięki natychmiastowemu wchłanianiu, pozostawiając skórę gładką, jedwabistą i zabezpieczoną przed wysuszeniem.
Bariera ochronna skóry znajduje się w warstwie rogowej naskórka, która jest zewnętrzną warstwą skóry, do której dyfunduje gliceryna. Bariera ta ma na celu zapobieganie nadmiernej utracie wody i zapobieganie przedostawaniu się szkodliwych związków do organizmu. W ten sposób stanowi ważną część bariery wilgoci.
Gliceryna może być stosowana zarówno w celu zapobiegania, jak i łagodzenia suchej, szorstkiej, łuszczącej się lub swędzącej skóry.