Łuszcząca się skóra głowy to problem, który może zostać wywołany przez wiele przyczyn. Dla postawienia właściwej diagnozy niezbędne jest badanie u lekarza dermatologa. Odpowiednia pielęgnacja skóry z problemem łuszczenia się może znacząco złagodzić tę dolegliwość.
Łuszcząca się skóra głowy to dolegliwość, która jest niezwykle dokuczliwa i krępująca dla wielu osób. Najczęściej mówiąc o niej, na myśl przychodzi łupież. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn łuszczenia się owłosionej skóry głowy może być znacznie więcej.
Co istotne, łuszczeniu się skóry głowy mogą towarzyszyć również inne powodujące dyskomfort problemy, np. zaczerwienienie czy świąd. Łuszczenie może występować na całej skórze głowy lub jedynie w wybranych miejscach. Co zatem może być przyczyną tej dolegliwości?
Jak się okazuje, problem ten może mieć dość prozaiczne podłoże. U wielu dorosłych osób, łuszczenie skóry spowodowane jest złym doborem kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wiele z tego typu produktów zawiera substancje barwiące, zapachowe i pieniące, które mogą nie tylko wysuszać skórę głowy, ale i ją podrażniać. Do podrażnienia może dojść także przy stosowaniu kosmetyków do stylizacji włosów czy farb koloryzujących.
Kolejną przyczyną łuszczenia skóry może być jej przesuszenie w wyniku zabiegów kosmetycznych. Chodzi tutaj głównie o częste suszenie po myciu głowy. Wysoka temperatura powietrza może powodować łuszczenie, a także osłabienie skóry na głowie. Niekorzystnie wpływa też na kondycję włosów.
Co ciekawe, kiedy skóra głowy zaczyna się łuszczyć, warto przyjrzeć się dokładniej diecie. Jak się okazuje, brak w jadłospisie produktów żywieniowych bogatych w takie składniki odżywcze jak cynk, magnez oraz witaminy A i E, może powodować problemy skórne, w tym łuszczenie się naskórka.
Nie można też zapominać o tym, że problemy ze skórą głowy mogą być objawem poważniejszych schorzeń dermatologicznych, jak chociażby łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Mogą być też związane z alergią.
Sposób radzenia sobie z łuszczącą się skórą głowy w głównej mierze zależy od podłoża tego problemu. Jeżeli pojawia się on po zastosowaniu nowego kosmetyku, trzeba zaprzestać jego używania. W przypadku, gdy objawy się nasilają po suszeniu włosów, lepiej unikać ciepłego nawiewu i suszyć je na najniższej możliwej temperaturze. Jeżeli suszarka ma chłodny nawiew, to warto skorzystać z tej właśnie opcji. Ewentualnie pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie.
Z uwagi na to, że łuszczenie skóry głowy może być objawem chorób lub niedoborów w diecie, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, który dokładnie określi podłoże dolegliwości. Wówczas wdroży leczenie i poleci odpowiednie kosmetyki zawierające substancje łagodzące i nawilżające.
Podobnie jak u dorosłych, tak i u dzieci w różnym wieku skóra głowy może się łuszczyć. Najczęściej mowa tutaj o tzw. ciemieniusze, czyli łojotokowym zapaleniu skóry. Kojarzone jest ono właśnie ze skórą głowy. Trzeba jednak pamiętać, że może występować również na policzkach, uszach, szyi, a niekiedy nawet na tułowiu czy rękach oraz nogach malucha. Do innych, częstych przyczyn łuszczenia się skóry u dzieci zalicza się atopowe zapalenie skóry. Podobnie jak u dorosłych, powodem tego problemu mogą być źle dobrane kosmetyki oraz uboga w cenne składniki mineralne dieta.
Aby wyeliminować łuszczącą się skórę u dziecka, trzeba dokładnie znać przyczynę tego problemu. W przypadku najmłodszych zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero po określeniu przyczyny wdrażane jest leczenie. Często oprócz leków przepisanych przez lekarza, zaleca się odpowiednią pielęgnację delikatnej, dziecięcej skóry. W takim przypadku należy postawić na specjalne kosmetyki dla dzieci, dostosowane do ich wieku. W składzie powinny znaleźć się składniki łagodzące podrażnienia, a także pozwalające na odbudowę bariery lipidowej skóry. Wybierając preparaty do codziennych kąpieli dziecka, zwróć uwagę na to, aby dobrze nawilżały skórę, a także minimalizowały swędzenie. W przypadku balsamów, postaw na kosmetyki, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu. Pamiętaj, że takie preparaty nie powinny zawierać w sobie substancji zapachowych czy barwiących, które mogą powodować nasilenie nieprzyjemnych objawów. Najlepiej stawiać na produkty zaliczane do dermokosmetyków, jak np. te z oferty marki Cetaphil. Seria Pro Itch Control została stworzona specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach borykających się z problemami skórnymi, powodującymi m.in. łuszczenie się skóry. Zaleca się je między innymi jako wsparcie przy takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry. Są pomocne także w pielęgnacji skóry delikatnej, suchej i wrażliwej.
Zobacz także: Łuszcząca się skóra twarzy - jaki krem wybrać?