null

Przyczyny, objawy i leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba dermatologiczna. Jej charakterystycznym objawem są łuszcząco-rumieniowe zmiany. Schorzenie to jest o tyle uciążliwe, że ma tendencje do nawrotów, a mechanizmy jego powstawania nie zostały do końca poznane. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy ważna jest dieta i odpowiednia pielęgnacja.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co to jest?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba dermatologiczna o charakterze przewlekłym. Uważa się ją za jedną z najczęściej rozpoznawanych, zaraz po atopowym zapaleniu skóry, trądziku i łuszczycy. Ma tendecję do nawracania, co czyni ją jeszcze bardziej uciążliwą. 


Łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka częściej dorosłych. Małe dzieci rzadko cierpią na tę przypadłość. Szacuje się, że najwięcej przypadków występuje między 18 a 40 rokiem życia, ponadto częściej chorują mężczyźni. Schorzenie trzeba leczyć farmakologicznie, ale bardzo ważna jest też zmiana nawyków żywieniowych i właściwa pielęgnacja skóry. Minimalizuje to ryzyko nawrotu.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy. Jak się objawia ta choroba?

Etiologia powstawania łojotokowego zapalenia skóry głowy jest wieloczynnikowa. Dokładna przyczyna pojawiania się zmian skórnych nie została poznana. Wiadomo tylko, że choroba na pewno nie jest dziedziczona genetycznie. Istotą łojotokowego zapalenia skóry głowy jest nadaktywność gruczołów łojowych. Produkują one zbyt dużą ilość sebum, co w efekcie sprzyja rozwojowi stanu zapalnego.


Z łojotokowym zapaleniem skóry głowy zmagają się także osoby cierpiące na inne schorzenia, nie zawsze dermatologiczne. Choroba dokucza między innymi osobom z depresją, a także będącym w długotrwałym stresie. Przytrafia się często pacjentom z zakażeniami grzybiczymi, trądzikiem oraz z chorobami związanymi z zaburzeniami odporności.


Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy są zmiany skórne o charakterze rumieniowym, z tendencją do łuszczenia się skóry. Nie dość, że wyglądają one mało estetycznie, to stanowią jeszcze problem zdrowotny.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

Leczeniem łojotokowego zapalenia skóry głowy zajmuje się dermatolog. Konieczne jest wdrożenie farmakoterapii, która przyniesie ulgę choremu i poprawia kondycję jego skóry. W tym celu stosuje się maści i płyny o działaniu miejscowym. Dużą rolę odgrywa zmiana stylu życia, zwłaszcza prawidłowo zbilansowana dieta z pominięciem produktów sprzyjających nadmiernej produkcji sebum i predysponujących do zawirowań hormonalnych. 


Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy istotna jest także jej odpowiednia pielęgnacja. Chorym poleca się dermokosmetyki, ponieważ w ich składzie nie ma substancji o działaniu drażniącym. Jest za to alantoina i pantenol, które działają kojąco i gojąco. W składzie tych preparatów są ponadto substancje odbudowujące i chroniące barierę lipidową naskórka. Skóra pacjenta nie jest uporczywie sucha i swędząca, za to optymalnie nawilżona. Kosmetyki apteczne są nieco droższe od drogeryjnych, ale bardzo dobrze sprawdzają się przy tego rodzaju schorzeniach.