Trądzik młodzieńczy jest chorobą zapalną skóry, która dotyczy osób będących w okresie dojrzewania. Jego przyczyną jest nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych przez hormony. W leczeniu trądziku młodzieńczego stosuje się farmaceutyki i domowe sposoby. Duże znaczenie mają też odpowiednia pielęgnacja i dieta.
W okresie dojrzewania w organizmach chłopców i dziewcząt zachodzą intensywne zmiany hormonalne. Jednym z ich skutków jest trądzik młodzieńczy, który charakteryzuje się występowaniem grudek i ropnych krostek na skórze twarzy – zwłaszcza na brodzie, czole, policzkach i nosie oraz dekolcie i plecach. Szczyt zachorowań przypada między 12 a 17 rokiem życia.
Trądzik młodzieńczy to choroba dermatologiczna, która pojawia się pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w okresie pokwitania. W wyniku wzrostu stężenia niektórych hormonów dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Skutkiem tego jest zablokowanie przewodów odprowadzających wydzielinę i powstawanie zaskórników, które przybierają postać grudek, ropnych krostek i guzków. Często pojawia się także stan zapalny. Objawy trądziku młodzieńczego mogą utrzymywać się przez wiele lat.
Inne przyczyny trądziku młodzieńczego to:
Leczenie trądziku młodzieńczego powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Składa się na nie kilka elementów: terapia farmakologiczna, zmiana nawyków żywieniowych oraz prawidłowa codzienna pielęgnacja cery. Metody wybierane są indywidualnie po uwzględnieniu stopnia nasilenia problemu i rodzaju zmian skórnych. Leczenie trądziku młodzieńczego jest procesem długotrwałym, wymagającym cierpliwości i systematyczności.
Leki na trądzik młodzieńczy mogą być miejscowe (wyłącznie do stosowania zewnętrznego) lub ogólne. Najczęściej konieczne jest wprowadzenie antybiotyku, który pomaga złagodzić stan zapalny. Zwykle stosuje się erytromycynę i klindamycynę. W cięższych przypadkach lekarz może zaproponować doustne leczenie izotretynoiną – pochodną witaminy A. Maść na trądzik młodzieńczy powinna ponadto zawierać takie składniki jak: nadtlenek benzoilu, cynk, kwas azelainowy, witaminę E oraz naturalne wyciągi z ziół.
Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik
Jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacyjnych w leczeniu tej przypadłości są kosmetyki na trądzik młodzieńczy. Nieodpowiednio dobrane preparaty mogą jedynie nasilić problem. Osoba zmagająca się z zaskórnikami i krostami powinna zaopatrzyć się w emulsję lub piankę do mycia oraz krem nawilżający.
Dobrze, jeśli preparaty na trądzik młodzieńczy zawierają składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą, poprawiają wygląd skóry i przyspieszają jej regenerację. Szczególnie zalecane są produkty z pantenolem i witaminą E – obie substancje łagodzą i odbudowują komórki naskórka. Ważne jest także nawilżenie i odbudowa naturalnej warstwy lipidowej. W tym celu kosmetyki na trądzik młodzieńczy powinny zawierać oleje roślinne (masło shea, olej z awokado) i glicerynę.
Wskazane jest, by w składzie kremu na trądzik młodzieńczy był także cynk, który działa przeciwzapalnie, reguluje produkcję sebum i przyspiesza gojenie się zmian na skórze. Preparat powinien mieć wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).
Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy mają na celu poprawienie wyglądu skóry i łagodzenie objawów schorzenia. Wykorzystuje się w tym celu naturalne składniki i zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Domowe leczenie trądziku młodzieńczego obejmuje: przemywanie cery naparem z pokrzywy, rumianku lub bratka, stosowanie toniku na bazie soku z aloesu i ogórka, a także nakładanie na twarz olejów i olejków roślinnych (herbacianego, rycynowego, z orzechów makadamia).
Jednym ze skutecznych sposobów pielęgnacyjnych są domowe maseczki na trądzik młodzieńczy na bazie:
Prawidłowa dieta przy trądziku młodzieńczym wspomaga proces leczenia, zaś niektóre pokarmy nasilają objawy choroby. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów, dużej ilości cukru, pikantnych przypraw i tłustych potraw. Do jadłospisu warto wprowadzić świeże owoce i warzywa, orzechy i ryby (źródło cynku), oleje roślinne i produkty zbożowe. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wskazane jest picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.